Redakcja Polska

Szef straży granicznej Ukrainy: Rosja wycofuje wojska z Krymu, ale nie w obwodzie woroneskim

05.05.2021 13:07
Obserwujemy wycofywanie się rosyjskich wojsk z zaanektowanego Krymu, ale w obwodzie woroneskim nie widzimy takich ruchów - powiedział szef ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko w opublikowanej w środę rozmowie z portalem RBK-Ukraina.
Rosyjscy żołnierze jadący transporterem opancerzonym
Rosyjscy żołnierze jadący transporterem opancerzonymFot.: Polskie Radio/Maciej Jastrzębski

Ukraina przez ostatni miesiąc uważnie obserwowała proces przemieszczania się sił rosyjskich w pobliżu ukraińskich granic oraz na terytorium Krymu i części obwodów donieckiego i ługańskiego, które nie są pod kontrolą władz w Kijowie - przypomina Dejneko w wywiadzie przeprowadzonym w ubiegłym tygodniu.

 Po ogłoszeniu przez ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu rozpoczęcia wycofywania wojsk, ukraiński wywiad obserwuje, że proces ten częściowo jest rozpoczęty - poinformował szef straży granicznej. - Jednak według mnie jest zbyt wcześnie, by twierdzić, że wszystkie wojska będą wycofane. Będziemy ten proces bardzo uważnie obserwować i, oczywiście, informować społeczeństwo - podkreślił.

Rosjanie stoją w obwodzie woronewskim

Według Dejneki proces wycofywania wojsk rozpoczął się na Krymie, natomiast w obwodzie woroneskim, przy wschodniej granicy Ukrainy, nie obserwowane są jeszcze takie działania. - Jeśli chodzi o te obozy polowe w obwodzie woroneskim, to nie widzimy tam na razie żadnych ruchów - zaznaczył.

Szef ukraińskiej straży granicznej uważa, że mobilizacja rosyjskich wojsk była "kolejnym elementem wojny hybrydowej". - Według mnie te ćwiczenia były wykorzystane przez Rosję właśnie w celu zademonstrowania siły Ukrainie, wywarcia nacisku na wojskowo-polityczne kierownictwo naszego państwa i oczywiście na naszych międzynarodowych partnerów, którzy aktywnie wspierają Ukrainę na jej drodze do pokoju - powiedział.

Widmo agresji Rosji

Ocenił przy tym, że "bardzo trudno jest zajrzeć do głowy" prezydenta Rosji Władimira Putina. - Ale oczywiście taka liczba wojsk i uzbrojenia w każdej chwili mogła otrzymać rozkaz i rozpocząć zbrojną agresję na terytorium Ukrainy - zaznacza Dejneko.

Według niego "czysto teoretycznie" istnieje możliwość wtargnięcia rosyjskiej grupy uderzeniowej z terytorium Krymu. - Wycofywanie się rozpoczęło. Ale przecież wcześniej zwiększano siły, które już tam były. Nie da się w jednej chwili wycofać takiej liczby żołnierzy, takiej ilości broni i sprzętu wojskowego - podkreślił.

22 kwietnia Szojgu polecił, by siły dwóch okręgów wojskowych, Południowego i Zachodniego, powróciły na miejsca stałej dyslokacji. Ukraiński wywiad wojskowy twierdził, że liczebność składu osobowego rosyjskich sił zgromadzonych przy ukraińskiej granicy i na Krymie do 20 kwietnia miała wynieść 110 tys.


PAP/dad

Transformacja energetyczna jednym z tematów Kongresu 590

05.05.2021 12:42
Transformacja energetyczna to jeden z tematów Kongresu 590. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że w perspektywie do 2050 roku Polska i inne kraje członkowskie będą dążyć do znaczącego obniżenia emisyjności gospodarki.