Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: kilka państw nieco później wprowadza zakaz lotów z Białorusi

27.05.2021 10:27
Rzeczywiście kilka krajów, m.in. Niemcy, Holandia i również Polska, nieco później wdrożyła wprowadzony na nasz wniosek przez Radę Europejską zakaz lotów z Białorusi nad Unią Europejską - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Przeszukanie samolotu Ryanair w Mińsku
Przeszukanie samolotu Ryanair w MińskuPAP/EPA/ONLINER.BY HANDOUT

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym od czwartku obowiązuje zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Białorusi.

Jabłoński ocenił, że nie ma większego znaczenia, czy decyzja o zakazie lotów weszła w życie dzień wcześniej, czy później. - Istotne jest to, że konsekwentnie jako cała Unia Europejska realizujemy tę politykę, o którą premier Mateusz Morawiecki wnioskował w niedziele do przewodniczącego Rady Europejskiej - stwierdził.

Szybka reakcja Unii

- To zostało błyskawicznie przez Unię Europejską zaakceptowane i przyjęte - dodał wiceszef MSZ.

- Tutaj naprawdę możemy być pozytywnie zaskoczeni tym, co w UE wydarzyło się w poniedziałek - ocenił.

Jabłoński liczy, że w czerwcu zostaną przyjęte przez UE sektorowe sankcje wobec Białorusi.

Tłumaczył w wywiadzie dla PR24 zasady prawa międzynarodowego co do statków powietrznych zarejestrowanych w Polsce. - Zgodnie z polskim Kodeksem karnym, każdy statek powietrzny zarejestrowany w Polsce stanowi polskie terytorium - przypomniał. - Stąd wszystkie przestępstwa popełnione na pokładzie podlegają polskiemu prawu - dodał.

Polscy śledczy współpracują z zagranicznymi prokuratorami

Zaznaczył, że polska prokuratura w sprawie śledztwa dotyczącego wymuszenia lądowania samolotu Ryanair, lecącego z Aten do Wilna, w Mińsku współpracuje też intensywnie z prokuraturą litewską, ponieważ Litwini byli w większości pasażerami tego lotu i padli ofiara tergo przestępstwa. Dlatego sprawa będzie miała międzynarodowy charakter - wyjaśnił.

W niedzielę zarejestrowany w Polsce samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi Mińsku wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały podróżującego tym samolotem opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu"

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając jej władzom złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu".

W nocy z poniedziałku na wtorek zebrani w Brukseli szefowie unijnych państw i rządów potępili zmuszenie przez Białoruś do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair oraz zatrzymanie przez białoruskie władze Ramana Pratasiewicza.

Zgodnie z decyzją szczytu UE, kolejni przedstawiciele reżimu białoruskiego mają zostać objęci sankcjami i ma się to stać tak szybko, jak to możliwe. Zdecydowano też o nałożeniu nowych, sektorowych sankcji gospodarczych na Białoruś. Unijni przywódcy podjęli też decyzję o wprowadzeniu zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Unijni liderzy wezwali Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu w Mińsku.


PAP/dad

Dziennikarka Biełsatu: grożą aresztem moich bliskich, jeśli nie wrócę do kraju

26.05.2021 14:37
Dziennikarka telewizji Biełsat Aryna Malinouska, która kilka dni temu wyjechała z Białorusi na Ukrainę, mówi, że śledczy grożą aresztem jej bliskich, jeśli nie wróci do kraju. Jej szwagier już został zatrzymany.

Szef MON: Nord Steram 2 destabilizuje sytuację w Europie, decyzja USA - błędna

27.05.2021 09:11
Nord Stream 2 jest przedsięwzięciem, które destabilizuje sytuację w Europie i daje prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi bardzo mocny oręż - ocenił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Decyzję Stanów Zjednoczonych o wycofaniu się z sankcji w związku z budową Nord Stream 2 nazwał błędną.