Redakcja Polska

Prokuratura przedstawiła dowody ws. Sławomira Nowaka. Ujawniono zdjęcia i nagrania

05.07.2021 11:30
- Chciałbym zapewnić, że akt oskarżenia w tej sprawie zostanie skierowany do sądu niezwłocznie tuż po tym, jak zostaną zebrane w sprawie konieczne dowody, co mam nadzieję, że nastąpi już niebawem - poinformował prokurator okręgowy w Warszawie Mariusz Dubowski, prezentując dowody w sprawie Sławomira Nowaka.
Prokurator okręgowy w Warszawie Mariusz Dubowski podczas briefingu prasowego w Prokuraturze Krajowej
Prokurator okręgowy w Warszawie Mariusz Dubowski podczas briefingu prasowego w Prokuraturze KrajowejPAP/Wojciech Olkuśnik
Posłuchaj
00:24 11175498_1.mp3 Prokurator Okręgowy w Warszawie: Sławomir Nowak kierował zorganizowaną grupą przestępczą (IAR)

- Istotą tego spotkania jest to, abym mógł zaprezentować najistotniejsze dowody, które udało się zgromadzić prokuraturze ws. Sławomira Nowaka. Składają się na nie m.in. zeznania licznych świadków, podejrzanych, opinie biegłych, analizy dokumentacji, w tym bankowej, jak również analiza korespondencji czynionej za pośrednictwem komunikatorów - powiedział Mariusz Dubowski.

- Istotną część materiału dowodowego do czynienia ustaleń faktycznych w sprawie były wyjaśnienia współpodejrzanych. Dodam, że podejrzani ci przyznali się do dokonania zarzucanych im czynów, złożyli obszerne wyjaśnienia, które zostały pozytywnie zweryfikowane - podkreślił prokurator okręgowy.

Gotówka, rzeczowe prezenty

Wskazał, że z wyjaśnień Jacka P. prokuratura dowiedziała się, że Sławomir Nowak miał przyjmować łapówki w formie ryczałtu rocznego. - A to jednym razem w formie gotówki, innym razem w formie rzeczowych prezentów. Ustalono również, że sposobem przyjmowania korzyści majątkowych było zawyżenie wynagrodzenia menadżerskiego, które Jacek P. otrzymywał w ramach działalności w PKN Orlen - tłumaczył.

Prezentacja materiałów dowodowych podczas briefingu prasowego w Prokuraturze Krajowej (PAP/Wojciech Olkuśnik) Prezentacja materiałów dowodowych podczas briefingu prasowego w Prokuraturze Krajowej (PAP/Wojciech Olkuśnik)

- Ponadto członkowie grupy czynili pewnego rodzaju zabiegi obliczone na to, aby ich przestępcza działalność nie była wykryta. M.in. Sławomir Nowak nabył telefon, który nigdy przedtem nie logował się na żadnej stacji przekaźnikowej BTS, wyposażył go w prepaidową kartę SIM na Ukrainie, karta ta nie była rejestrowana na żadną osobę. Tak skonfigurowany zestaw przekazał współpodejrzanemu Jackowi P. z pouczeniem, że ma korzystać z niego za pośrednictwem sieci Wi-Fi i nawiązywać z nim połączenia jedynie za pośrednictwem komunikatorów internetowych. W ramach tak prowadzonej korespondencji uzgadniano kwestie dysponowania pieniędzmi pochodzących z łapówek - wyjawił Dubowski.

Za pieniądze z łapówek - mieszkania, samochód, dzieła sztuki

Poinformował również, że na podstawie wyjaśnień Jacka P. prokuratura ustaliła, że Sławomir Nowak miał polecać P., aby "ten za pieniądze pochodzące z łapówek nabywał rozmaite składniki majątkowe, które formalnie były nabyte przez Jacka P., natomiast w istocie ich właścicielem był Sławomir Nowak".

Prezentacja materiałów dowodowych podczas briefingu prasowego w Prokuraturze Krajowej (PAP/Wojciech Olkuśnik) Prezentacja materiałów dowodowych podczas briefingu prasowego w Prokuraturze Krajowej (PAP/Wojciech Olkuśnik)

- Takie ustalenia poczyniono w zakresie dwóch mieszkań, jedno w Warszawie, drugie na terenie Gdańska, samochodu Range Rover, jak również dzieł sztuki. Przy czym tutaj dodatkowo na podstawie wyjaśnień Jacka P. prokuratura zdołała ustalić, że Sławomir Nowak polecił Jackowi P., aby ten sporządził testament, w ramach którego poczynił zapis na rzecz syna Sławomira Nowaka, przy czym przedmiotem tego zapisu były właśnie wspomniane przeze mnie obrazy - podał.

- Chciałbym zapewnić, że akt oskarżenia w tej sprawie zostanie skierowany do sądu niezwłocznie tuż po tym, jak zostaną zebrane w sprawie konieczne dowody, co mam nadzieję, że nastąpi już niebawem - dodał prokurator okręgowy w Warszawie.


IAR/PAP/PR24/pb/dad