Redakcja Polska

Słabnie potok nielegalnych migrantów na Litwę

10.07.2021 13:51
Słabnie potok nielegalnych migrantów na Litwę. Ostatniej doby straż graniczna zatrzymała 31 osób, które chciały tam się dostać z terytorium Białorusi. Wczoraj władze w Wilnie zapowiedziały budowę płotu na granicy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Litewskie służby zwracają uwagę, że trzydzieści jeden zatrzymanych osób w ciągu doby to najmniej w tym miesiącu. To także czwarty dzień z rzędu, kiedy na Litwę nie próbowało dostać się jednorazowo ponad stu migrantów w ciągu 24 godzin. Od stycznia do kraju nielegalnie przybyło 1577 osób. Jest to prawie dwadzieścia razy więcej, niż w całym ubiegłym roku. Od wczoraj na granicy litewsko-białoruskiej powstają zasieki z drutu kolczastego.

Rząd w Wilnie podjął też decyzję o budowie dodatkowego płotu, którego długość wyniesie ponad 500 km. Ma to być dodatkowa ochrona przed nielegalną migracją z Białorusi. Od dzisiaj granicę z litewską straż graniczną patrolują dodatkowe siły złożone z żołnierzy oraz ochotników. Litwa zapowiedziała też, że wzmocni kontrolę na granicy z Polską. - Chodzi o obserwację granicy, blokowanie dróg i ścieżek leśnych oraz o wybiórczą kontrolę podróżnych przy granicy litewsko-polskiej - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej szef litewskiej Służby Ochrony Granicy Państwowej Rustamas Liubajevas.

Na Litwę docierają obywatele między innymi krajów Bliskiego Wschodu, którzy legalnie mogą dolecieć samolotem do Mińska. Wśród zatrzymanych są też obywatele Białorusi, Rosji, Gwinei, Turcji oraz krajów afrykańskich. Wilno uważa, że reżim w Mińsku celowo pomaga im pokonać białorusko-litewską granicę, mszcząc się w ten sposób za wspieranie białoruskiej opozycji. Litewskie władze działania te nazywają wprost formą wojny hybrydowej.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Litwa

Polscy archeolodzy odkryli na Cyprze miejsce starożytnych bankietów

10.07.2021 09:37
Spożywano tam prawdopodobnie mięso zwierząt ofiarnych, a z pewnością pito wino ku czci bogów - archeolodzy odkryli w Nea Pafos na Cyprze, wykute w podłożu skalnym, miejsce bankietów sakralnych na wolnym powietrzu, które ma 2 tys. lat. To pierwsze tego typu miejsce odkopane na Cyprze.

Pasażerowie przylatujący do Polski powinni wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji podróżnego

10.07.2021 12:06
Pasażerowie przybywający do Polski samolotem powinni przed odprawą wypełnić w formie elektronicznej kartę lokalizacji podróżnego - wynika z wchodzącej w życie w sobotę nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącej m.in. ograniczeń w czasie epidemii.