Redakcja Polska

Polacy na 3. miejscu wśród turystów w 2020 roku na Węgrzech. Gdzie jeżdżą najczęściej?

13.08.2021 08:43
Polacy zajęli w 2020 r. trzecie miejsce wśród zagranicznych turystów na Węgrzech i choć w tym roku jest ich na razie nieco mniej, jesienne wydarzenia na pewno zachęcą ich do przyjazdu – ocenił prezes Węgierskiej Agencji Turystycznej (MTUE) Zoltan Guller. W zeszłym roku najwięcej zagranicznych turystów przybyło na Węgry z Niemiec i Austrii.
Balaton, Węgry
Balaton, WęgryShutterstock/Papin Lab

- Polska była w 2020 r. na Węgrzech trzecim najważniejszym rynkiem pochodzenia zagranicznych turystów, między innymi dzięki temu, że w drugiej połowie roku ułatwiono wjazd z krajów Grupy Wyszehradzkiej - powiedział Guller.

W ciągu pierwszych 7 miesięcy bieżącego roku przyjechało natomiast na Węgry 39 tysięcy gości z Polski, którzy spędzili w tutejszych miejscach noclegowych w sumie 116 nocy.

- Na razie liczby te odstają od ubiegłorocznych, ale zbliżająca się seria wydarzeń związanych ze Dniem św. Stefana (świętem państwowym 20 sierpnia), a także wrześniowy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny i wizyta papieża z pewnością ściągną na Węgry znaczną liczbę polskich gości - ocenił.

W tym roku szykowane są najbardziej okazałe w historii obchody święta państwowego w Dzień św. Stefana, pierwszego króla Węgier. Uroczystości i imprezy rozciągną się na długi weekend 19-22 sierpnia. W tym czasie zorganizowane zostaną wydarzenia w 17 miejscach, a doroczny pokaz fajerwerków będzie bardziej okazały niż zwykle – będzie go można oglądać nad Dunajem na odcinku 4,3 km.

Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w dniach 5-12 września w Budapeszcie. W programie znajdą się msze święte, programy duchowe i kulturalne, w tym prelekcje i wystawy, a także imprezy dla rodzin i dzieci. Kongres zakończy msza św., którą odprawi papież Franciszek.

Polacy szczególnie upodobali sobie na Węgrzech Balaton, Debreczyn przy granicy z Rumunią i jego okolice oraz góry Bukowe i Matra w północno-wschodniej części kraju. Spędzają tam przeciętnie 3 noce – powiedział Guller. Na miejsca te przypadało w zeszłym roku odpowiednio 29 proc., 24 proc. i 19 proc. noclegów.

Budapeszt, Hajduszoboszlo, Balaton

W ciągu pierwszych miesięcy bieżącego roku wśród najczęściej odwiedzanych przez nich miast znalazły się Budapeszt, uzdrowisko Hajduszoboszlo na wschodzie kraju, Siofok nad Balatonem i położony między górami Matra i Bukowymi Eger.

W 2020 r. 60 proc. gości polskich stanowiły osoby w wieku 18-44 lat, a 20 proc. – poniżej 18. roku życia. W większości pochodzili z południa Polski, a największymi miastami, z których przyjeżdżali, były Warszawa i Kraków.

W bieżącym roku prawie 40 proc. polskich gości zatrzymało się na Węgrzech w hotelach, a 30 proc. w prywatnych pensjonatach.

Dla branży turystycznej, która wypracowuje ponad 13 proc. PKB Węgier, pandemia koronawirusa była ogromnym ciosem. Teraz powoli rynek się odbudowuje. W lipcu o 17 proc. przekroczony został ubiegłoroczny rekord miesiąca: w krajowych miejscach noclegowych spędzono 5,6 mln nocy.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Węgry turystyka

MSZ: Polska zaniepokojona pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w Afganistanie

12.08.2021 14:43
Polska jest zaniepokojona pogarszającą się w zawrotnym tempie sytuacją bezpieczeństwa w Afganistanie, będącą wynikiem ofensywy talibów i skutkującą rekordową liczbą ofiar cywilnych oraz tak zwanymi ukierunkowanymi zabójstwami wybranych osób - czytamy w czwartkowym oświadczeniu polskiego MSZ.

Niemieckim hotelarzom brakuje rąk do pracy. Przyjeżdża mniej pracowników z Polski

12.08.2021 15:09
W branży hotelarskiej i gastronomicznej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim brakuje pracowników, m.in. osób dojeżdżających do pracy z Polski. Ich liczba spadła o połowę w porównaniu z czasem sprzed pandemii. Stowarzyszenie przedsiębiorców Pomorza Przedniego chciałoby sprowadzić pracowników z Ukrainy.