Redakcja Polska

Pomoc Polski dla Białorusinów. Pomogliśmy około 20 tysiącom osób w potrzebie

29.11.2021 13:46
Polska udzieliła pomocy około 20 tysiącom obywateli Białorusi po ostatnich sfałszowanych wyborach w tym kraju. Z danych Straży Granicznej wynika, że od 18 sierpnia ubiegłego roku większość z tych osób poszukiwała ochrony na terenie Polski - powiedziała IAR rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska. 13 tysięcy obywateli Białorusi deklarowało poszukiwanie pomocy na terytorium Polski, a 7 tysięcy osób wjechały do naszego kraju na podstawie programu Poland Business Harbour, dzięki któremu Białorusini mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski.
Rzecznik SG: pomogliśmy 20 tys. Białorusinów
Rzecznik SG: pomogliśmy 20 tys. BiałorusinówAlexey Vecherin/Shutterstock

Ponad 10 tysięcy uciekinierów z Białorusi otrzymało polską wizę ze względów humanitarnych i na jej podstawie przyjechało do naszego kraju. Anna Michalska dodała, że ponad dwa tysiące obywateli Białorusi złożyło wnioski o objęcie ochroną międzynarodową na terytorium Polski, około 780 osób deklarowało złożenie takiego wniosku, a około stu obywateli Białorusi wjechało do naszego kraju na podstawie specjalnej zgody komendanta głównego Straży Granicznej.

Niezależne białoruskie media internetowe zwracają uwagę, że w tym roku Niemcy udzieliły azylu politycznego ponad 2 i pół tysiącom obywateli Iraku. W tym czasie ani jednego azylu w Niemczech nie uzyskali białoruscy opozycjoniści, którzy walczą o demokrację w swoim kraju.

Portal internetowy gazety "Nasza Niwa" powołując się na dane niemieckiej telewizji napisał, że do początku września Berlin wydał zaledwie 69. wiz humanitarnych dla Białorusinów uciekających przed prześladowaniami w swoim kraju. Niemieccy urzędnicy, w trakcie pierwszych trzech kwartałów tego roku, rozpatrzyli zaledwie 45 próśb o azyl od obywateli Białorusi. Nikt z Białorusinów w tym czasie nie uzyskał w Niemczech azylu.

Gazeta "Nasza Niwa" pisze, że dla porównania w tym czasie 2685 obywateli Iraku otrzymało azyl w Niemczech. To oznacza, że ponad 40 procent próśb Irakijczyków zostało zaakceptowanych. Autor publikacji zauważa, że to właśnie obywatele Iraku próbują masowo przedostać się za pośrednictwem Białorusi do Unii Europejskiej szturmując granice Polski, Litwy i Łotwy.


IAR/dad

"Łukaszenka wciąż namawia do przekraczania granicy". Rzecznik MSZ o kampaniach dla migrantów

28.11.2021 16:59
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiada kampanię zniechęcającą migrantów z Bliskiego Wschodu do nielegalnego przedostawania się na teren Unii Europejskiej. Chodzi o to, by nie przylatywali oni na Białoruś i nie próbowali później forsować granicy z Polską, by dostać się do UE. Jak podkreślił rzecznik MSZ Łukasz Jasina kampania będzie prowadzona w krajach pochodzenia migrantów i w internecie.

Jakub Kumoch w Polska Times: inwazja na Ukrainę byłaby dla Rosji ryzykowna

29.11.2021 10:27
Pełna inwazja na Ukrainę byłaby ryzykowna dla Rosji i prezydenta Władimira Putina – ocenił w rozmowie z Polska Times szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Jak pandemia wpłynęła na rynek pracy w Polsce?

29.11.2021 13:05
Praca zdalna w czasie pandemii sprawdziła się, ale zrodziło to nowe pomysły w sposobie jej realizowania – mówi wiceprezydent Pracodawców RP Wojciech Warski.