Redakcja Polska

Sytuacja na granicy. Obywatele polscy uciekający z Ukrainy są odprawiani poza kolejnością

25.02.2022 20:15
Obywatele polscy uciekający z Ukrainy i osoby pochodzenia polskiego, które mają Kartę Polaka, są odprawiani na przejściach granicznych poza kolejnością - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zapewnił też, że na wszystkich przejściach jest otwarty ruch pieszy.
Decyzją Komendanta Głównego Straży Granicznej na przejściach z Ukrainą jest otwarty ruch pieszy.
Decyzją Komendanta Głównego Straży Granicznej na przejściach z Ukrainą jest otwarty ruch pieszy.Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Szefernaker na piątkowej konferencji prasowej w KPRM mówił o sytuacji na granicy Polski z Ukrainą po rosyjskiej inwazji. Jak zaznaczył, widać wzmożony ruch na tej granicy. - Podczas wczorajszej doby granicę polsko-ukraińską od strony Ukrainy przekroczyło 31 tysięcy osób, dzisiaj do godziny 15 ponad 25 tysięcy osób - powiedział wiceminister.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że w wielu miejscach czas oczekiwania na przejściach po stronie ukraińskiej to kilkanaście godzin. - Najwięcej w tej chwili trwa oczekiwanie na granicy w Dorohusku. Szacujemy, że może to trwać ponad dobę - zaznaczył.

Otwarty ruch pieszych na wszystkich przejściach

Szefernaker, nawiązując do medialnych doniesień o problemach pieszych na niektórych przejściach granicznych, wskazał, że decyzją komendanta głównego Straży Granicznej od godz. 12 na wszystkich przejściach jest otwarty ruch pieszy.

Jak zaznaczył, mogą się pojawiać problemy, "bo nie wszędzie jeszcze strona ukraińska poinformowała, że jest taka możliwość". Zapewnił jednak, że nie ma takiej sytuacji, żeby polska Straż Graniczna nie odprawiała w ruchu pieszym.

Obywatele polscy poza kolejnością

Wiceszef MSWiA podkreślił, że "obywatele polscy uciekający z Ukrainy i osoby pochodzenia polskiego, które mają Kartę Polaka, są odprawiani poza kolejnością". Jak dodał, takie osoby są odprawiane w specjalnym szybkim pasie.

Szefernaker wyjaśnił też, że zdarzają się problemy z systemem informatycznym po stronie ukraińskiej. - W związku z czym ten czas (oczekiwania - przyp.red.) się wydłuża, ale nie wynika to z jakiejkolwiek złej współpracy czy złej pracy Straży Granicznej. Straż Graniczna robi wszystko, aby ta odprawa jak najszybciej przebiegała - zaznaczył.

Ukraińscy mężczyźni muszą pozostać w kraju

Wiceminister przypomniał, że w związku z wprowadzeniem stanu wojennego ukraińscy mężczyźni w wieku 18-60 lat są objęci zakazem opuszczania kraju. Z tego względu większość osób, które przekraczają granicę, to kobiety i dzieci.

Jak podkreślił, ich zdecydowana większość ma po stronie polskiej rodziny i znajomych, którzy na nich czekają. - Uruchomiliśmy w ciągu dnia parkingi dla tych, którzy oczekują kobiet z dziećmi narodowości ukraińskiej - tak, aby stworzyć im jak najlepsze warunki, aby po przejściu mogły się udać prosto na parking. Tam najbliżsi odbierają te osoby - tłumaczył Szefernaker.

- Zaledwie procent osób, które przekraczają granicę, to są osoby, które zgłaszają się w punktach recepcyjnych - zaznaczył. Osiem takich punktów działa przy przejściach granicznych, a dziewiąty na dworcu kolejowym w Przemyślu. Jak podał wiceminister, dotychczas pojawiło się w nich około 800 osób.


IAR/PAP/dad

KRRiT wykreśla rosyjskie kanały z polskiej telewizji

25.02.2022 15:39
Telewizje kablowe, które nadają na terenie Polsce, wycofują ze swojej oferty rosyjskie programy. Decyzje zostały podjęte wskutek uchwały KRRiT ws. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych programów: Russia Today, RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV oraz Russija 24.

Polacy we Lwowie. Zachodnia Ukraina w cieniu rosyjskich ataków

25.02.2022 17:04
Rosyjskie działania wojenne skupiły się na centralnej i wschodniej części Ukrainy, ale mieszkańcy zachodniej części kraju też mają powody do niepokoju.