W uroczystości wziął udział pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, ambasador Rzeczypospolitej na Islandii, oraz polska delegacja, która uczestniczy w uroczystościach z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W tym roku to święto obchodzone jest na Islandii.
Pomnik i symboliczna mogiła polskich marynarzy została odnowiona dzięki staraniom Witolda Bogdańskiego, który od kilkunastu lat opiekuje się tym miejscem pamięci. "Marzenia moje się spełniły, bo pojawił się krzyż, którego tu nie było, a który po wojnie postawili w tym miejscu polscy marynarze. I pojawiły się wszystkie nazwiska, co jest bardzo ważne" - powiedział Witold Bogdański. Jak zaznaczył, zawsze stara się podkreślać, że nie byli to tylko polscy marynarze, ale marynarze z polskiego statku, na pokładzie którego było również trzech Islandczyków. Dodał, że kolejnym jego marzeniem, które się również spełniło, było znalezienie szczątków samego statku. "Trzymamy to w tajemnicy, bo jest dużo hien-nurków. Wyciągnęliśmy dzwon, następny etap to stała wystawa w Muzeum Morskim w Reykjaviku, którą mi obiecano"- podkreślił Witold Bogdański.
Za pielęgnowanie pamięci o polskich marynarzach Witoldowi Bogdańskiemu dziękował minister Jan Dziedziczak. "To jest bardzo ważne, żebyśmy pokazywali innym narodom wkład Polski w wolność świata. Nasi bohaterscy żołnierze, marynarze, walczyli w wielu miejscach na świecie. I dziękujemy za to, że Pan i Pana współpracownicy mówią o tym naszym rodakom, pomagając im zbudować tożsamość Polaka na Islandii. Ale też, że mówią państwo o tym Islandczykom, bo oni polegli za cały wolny świat, w tym za Islandię"- powiedział minister Jan Dziedziczak.
Remont pomnika polskich marynarzy przeprowadził Instytut Pamięci Narodowej. Wiceprezes IPN Karol Polejowski podkreślał, że w ten sposób polskie państwo wypełnia swój obowiązek. "Ta ofiara, poniesiona przez marynarzy SS 'Wigry', zasługiwała na to, aby zostać upamiętnioną. Jeżeli spojrzymy na mapę świata z pierwszej połowy lat czterdziestych - to mało będzie miejsc, w których Polacy nie byli obecni. O tej obecności najbardziej dobitnie świadczą groby na wszystkich kontynentach, gdzie znajdujemy Polaków, którzy realizowali swoje marzenie o wolności - walcząc. I ci tutaj też"- podkreślił wiceprezes IPN Karol Polejowski.
Na tablicy widnieją nazwiska 25 marynarzy. Jeszcze dziś polska delegacja spotka się z Polonią w Ambasadzie RP w Reykjaviku i będzie to najważniejszy moment obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Podczas spotkania omawiane będą między innymi kwestie współpracy polskich władz z Polonią na Islandii.
IAR/ks