Redakcja Polska

Sejm zgodził się na ratyfikację akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

08.07.2022 10:45
Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta akcesji Królestwa Szwecji i Republiki Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszystkie ugrupowania poparły rozszerzenie NATO w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Teraz ustawy trafią do Senatu.
Audio
  • Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta akcesji Królestwa Szwecji i Republiki Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Materiał Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP akcesji Szwecji i Finlandii do NATO
Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP akcesji Szwecji i Finlandii do NATOTwitter/SejmRP

W głosowaniu nad projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO posłowie byli jednogłośni. Za zagłosowało 442 posłów, czyli wszyscy biorący udział w głosowaniu.

W drugim głosowaniu, ws. przystąpienia do NATO Finlandii, za było 440 posłów. Jeden poseł - Robert Winnicki (Konfederacja) był przeciw, a drugi poseł Konfederacji - Grzegorz Braun wstrzymał się od głosu.

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez prezydenta i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.

4 kraje ratyfikowały akcesję

Dotąd cztery kraje ratyfikowały akcesję Szwecji i Finlandii do NATO - jako pierwsze: Dania, Norwegia, Islandia i Kanada. We wtorek ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Przyjęcie nowych członków do NATO jest regulowane przez artykuł 10. Traktatu Północnoatlantyckiego - podpisanego 4 kwietnia 1949 r. w Waszyngtonie dokumentu stanowiącego podstawę Sojuszu. Traktat został przyjęty przez 12 państw założycielskich NATO. Z czasem ratyfikowało go 18 kolejnych krajów, które przystąpiły tym samym do Sojuszu.

Za jednomyślną zgodą

Z formalnego punktu widzenia kraje ubiegające się o członkostwo w NATO zostają zaproszone do przyjęcia Traktatu "za jednomyślną zgodą" wszystkich jego stron - brzmi zapis artykułu 10. Dodano w nim, że takie zaproszenie może otrzymać każde państwo europejskie, które "jest w stanie realizować zasady niniejszego traktatu i wnosić wkład do bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego".

Proces akcesji nowych państw do Sojuszu opiera się na polityce otwartych drzwi, według której o przyjęcie do NATO może się ubiegać każda europejska demokracja. W ostatnich miesiącach władze Sojuszu i wchodzących w niego państw wielokrotnie przypominały, że decyzję o członkostwie podejmują jednomyślnie wszystkie kraje paktu, a na proces akcesji nie wpływa stanowisko państw trzecich. Podkreślano też, że NATO jest sojuszem obronnym, które nie stanowi zagrożenia dla żadnego państwa i dąży do pokojowego rozwiązywania sporów międzynarodowych.

Polska stała się członkiem NATO w 1999 r.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: NATO Finlandia Szwecja Sejm

Prezydenci Polski i Litwy na przesmyku suwalskim. "Przyjechaliśmy, by pokazać, że jest bezpiecznie"

08.07.2022 07:11
Prezydent Andrzej Duda wraz z przywódcą Litwy Gitanasem Nausedą odwiedzili przesmyk suwalski. - Przyjechaliśmy, by pokazać, że jest tu bezpiecznie dzięki codziennej, spokojnej, ale absolutnie pełnej czujności służbie żołnierzy polskich, litewskich, żołnierzy NATO - powiedział w Szypliszkach Andrzej Duda.

Marcin Przydacz: Niemcy nawołują do łamania prawa UE odnośnie sankcji na Rosję

08.07.2022 10:03
W ramach Unii Europejskiej 27 krajów zgodziło się na wprowadzenie sankcji na Rosję, w efekcie czego powstało prawo europejskie. Dziś Niemcy nawołują do łamania tego prawa - ocenił w piątek wiceszef Marcin Przydacz, komentując próby zwolnienia z sankcji transportu kolejowego do Kaliningradu.

Wojska rosyjskie znów uderzyły, ale w swoje pozycje

08.07.2022 11:58
Na granicy obwodów donieckiego i zaporoskiego rosyjscy żołnierze ostrzelali pozycje swoich wojsk, w wyniku czego jeden z okupantów zginął, a dwóch zostało rannych – poinformowała administracja obwodu zaporoskiego.