Redakcja Polska

Moskwa wysyła obcokrajowcom zatrudnionym w Rosji wezwania do mobilizacji

28.10.2022 11:03
 W tym tygodniu wręczono je 26 pracującym na zachodzie Rosji obywatelom Uzbekistanu - poinformował w swoim raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną
Audio
  • Ukraina: rosyjskie ataki w Donbasie, ukraińska ofensywa w obwodzie ługańskim [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/photo.ua

Moskwa wysyła obcokrajowcom pracującym w Rosji wezwania do mobilizacji; w tym tygodniu wręczono je 26 pracującym na zachodzie Rosji obywatelom Uzbekistanu - poinformował w swoim raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Z punktu widzenia prawa osoby te, jako obywatele innego państwa, nie podlegają obowiązkowi mobilizacyjnemu; ambasada Uzbekistanu w Moskwie wydała oświadczenie, że wezwania wynikały z "błędu technicznego" i zostały anulowane po interwencji uzbeckiej dyplomacji" - podano. 

ISW zwróciło również uwagę na możliwe prace mające doprowadzić do zwiększenia potencjału ataku powietrznego "grupy Wagnera" - rosyjskiej formacji najemniczej. Według analityków instytutu grupa kieruje na front bardziej zaawansowane systemy rakietowe, którymi operuje niezależnie od rosyjskiej armii. "Nie zarejestrowano w tej fazie wojny korzystania (przez najemników - PAP) z samolotów bojowych, jednak nie można tego wykluczyć ze względu na coraz większą zależność rosyjskich sił na Ukrainie od wagnerowców" - napisano. Powołując się na źródła rosyjskie i brytyjskie BBC, ISW przypomniał, najemnicy w maju 2022 roku wystawili co najmniej jeden oddział operujący samolotem szturmowym Su-25 na wschodzie Ukrainy. W 2021 roku wagnerowcy używali rzekomo francuskich helikopterów transportowych w swoich misjach w Republice Środkowoafrykańskiej. 

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Rosja wojna na Ukrainie

Szef NATO o oskarżeniach Rosji pod adresem Ukrainy dotyczących tzw. "brudnej bomby"

26.10.2022 15:25
Sekretarz generalny NATO nazwał absurdem oskarżenia Rosji pod adresem Ukrainy dotyczące chęci użycia radiologicznej brudnej bomby. Szef Sojuszu mówił o tym w Brukseli, po spotkaniu z premierem Rumunii. 

Premier Mateusz Morawiecki: "Ukraina potrzebuje pieniędzy i broni"

27.10.2022 08:30
Szef polskiego rządu wyraził również zadowolenie, ze słów niemieckiego prezydenta, który przyznał, iż zachodni politycy powinni byli słuchać ostrzeżeń, dotyczących Rosji, które wyrażały władze Polski i innych państw regionu.

Duża presja psychologiczna i nieludzkie warunki przetrzymywania - tak mówią o rosyjskiej niewoli Ukrainki

27.10.2022 14:08
"Przepełnione cele, żywność niskiej jakości, brak kontaktu z bliskimi, brak możliwości wyjścia na zewnątrz i strażnicy z separatystycznej tak zwanej republiki ludowej - tak wspomina rosyjską niewolę Tetiana Wasylczenko