Redakcja Polska

Media: przesyłki z bombami w Hiszpanii to operacja rosyjskiego wywiadu

23.01.2023 11:47
Operacja polegająca na wysłaniu jesienią 2022 roku przesyłek z materiałami wybuchowymi do hiszpańskich instytucji publicznych i ambasad w Madrycie została zorganizowana przez rosyjski wywiad wojskowy (GRU), który posłużył się w tym celu ultranacjonalistyczną organizacją Rosyjski Ruch Imperialny - powiadomił "New York Times".
Hiszpańska policja przed ambasadą Ukrainy w Madrycie. 30 listopada 2022 r.
Hiszpańska policja przed ambasadą Ukrainy w Madrycie. 30 listopada 2022 r. PAP/EPA

Pod koniec listopada i na początku grudnia ubiegłego roku hiszpańscy politycy i instytucje publiczne, m.in. premier Pedro Sanchez i ministerstwo obrony, a także baza sił powietrznych w Torrejon de Ardoz oraz firma zbrojeniowa Instalaza z Saragossy otrzymały przesyłki z materiałami wybuchowymi. Podobne listy wysłano również do ambasad USA i Ukrainy. W ocenie władz w Madrycie przesyłki-bomby zostały nadane z terytorium Hiszpanii.

Jak donosi "New York Times", głównym celem tego przedsięwzięcia było zasygnalizowanie krajom Zachodu, że Kreml i kontrolowane przez niego środowiska mogą przeprowadzić zamachy terrorystyczne w stolicach państw Europy. Szczególnie zagrożone mogłyby być kraje przekazujące Ukrainie wymierną pomoc wojskową. Ryzyko takich ataków wzrośnie wraz z kolejnymi porażkami rosyjskich wojsk na froncie - ostrzegli przedstawiciele amerykańskich władz, wypowiadający się dla "NYT" pod warunkiem zachowania anonimowości.

Tajna jednostka rosyjskiego wywiadu

W ocenie Waszyngtonu operacje dywersyjne w Hiszpanii mogła zorganizować należącą do GRU tajna jednostka 29155, której siedziba mieści się w 161. ośrodku szkolenia specjalistów wywiadu wojskowego w Moskwie.

Biorąc pod uwagę specyfikę działania GRU, posłużenie się Rosyjskim Ruchem Imperialnym do przeprowadzenia tajnych operacji nie jest niczym wyjątkowym. Większość tego typu organizacji jest w oczywisty sposób powiązana ze służbami specjalnymi, czyli GRU lub Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB). Często są to po prostu grupy frontowe w działaniach wywiadowczych - wyjaśniła była przedstawicielka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Fiona Hill, cytowana przez niedzielny "NYT".

Ruch na liście organizacji terrorystycznych

Amerykański dziennik zauważył, że wykorzystywanie ruchów nacjonalistycznych jest z perspektywy Kremla bardzo użyteczne, ponieważ dzięki takim praktykom trudno dowieść bezpośredniej odpowiedzialności rosyjskich władz za operacje dywersyjne.

Rosyjski Ruch Imperialny znajduje się od 2020 roku na liście organizacji terrorystycznych ministerstwa finansów USA. Rok później ugrupowanie trafiło do podobnego zestawienia w Kanadzie. W lipcu ubiegłego roku resort obrony w Kijowie alarmował, że członkowie Legionu Imperialnego, czyli paramilitarnej frakcji Rosyjskiego Ruchu Imperialnego są potajemnie mobilizowani na wojnę z Ukrainą.


PAP/dad

Szefowa niemieckiego MSZ: Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle Ukrainie czołgi Leopard

23.01.2023 08:45
Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę - powiedziała w niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI.

Czołgi dla Ukrainy. Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk: tylko presja może zmienić decyzję Niemiec

23.01.2023 10:01
Deklaracja szefowej MSZ Niemiec ws. czołgów Leopard jest ważna i jest czymś nowym - stwierdził w Programie I Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Tylko i wyłącznie presja publiczna, międzynarodowa, media mogą zmienić decyzję rządu Niemiec - dodał.