Redakcja Polska

Rosyjscy i białoruscy sportowcy na Igrzyskach Olimpijskich. Jest stanowisko polskiego MSZ

27.03.2023 15:20
Nie ma ani jednego powodu, by odstąpić od wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z udziału w międzynarodowych zawodach i tym samym zmienić decyzję podjętą przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ponad rok temu, bezpośrednio po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę - oświadczyło MSZ RP.
MSZ RP: nie ma ani jednego powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych zawodach
MSZ RP: nie ma ani jednego powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych zawodachPAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Polski resort dyplomacji poinformował, że popiera stanowisko władz Ukrainy, sprzeciwiających się dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do sportowej rywalizacji.

"Pragniemy podkreślić, że decydujące (znaczenie) ma w tym przypadku nie narodowość sportowców, lecz fakt, że są oni sponsorowani/wspierani przez swoje rządy lub firmy (powiązane z) reżimem na Kremlu, kontynuującym agresywną wojnę przeciwko Ukrainie. (Niektórzy zawodnicy) są nawet bezpośrednio związani z rosyjskim wojskiem" - podkreśliło MSZ RP.

Jak podano w oświadczeniu, od wtorku do czwartku planowane jest posiedzenie Rady Wykonawczej MKOl (w dniach 28-30 marca), podczas którego ma zapaść decyzja dotycząca ewentualnego dopuszczenia do rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi jako zawodników "neutralnych", czyli występujących w igrzyskach olimpijskich bez formalnej przynależności państwowej. 

Rosjanie i Białorusini na Igrzyskach?

Szef MKOl, Thomas Bach zapowiedział w styczniu, że ruch olimpijski bada drogę kwalifikacji i ewentualnego występu sportowców z tych krajów w przyszłorocznych igrzyskach. Jako argument podał to, że zawodnicy nie mogą ponosić odpowiedzialności za działania podejmowane przez przywódców państw.

MKOl próbuje znaleźć sposób na dopuszczenie Rosjan i Białorusinów do igrzysk olimpijskich, powołując się na opinię ekspertów ONZ ds. praw człowieka, którzy uważają, że sportowcy z tych krajów nie powinni być dyskryminowani tylko ze względu na posiadane paszporty. MKOl chce, aby zawodnicy z tych państw, którzy nie wspierają wojny, mogli rywalizować jako sportowcy neutralni, bez symboli narodowych.

Przedstawiciele ponad 30 rządów, w tym Polski, zauważyli we wspólnym liście, jak ściśle sport i polityka są ze sobą powiązane w Rosji i na Białorusi, które 24 lutego zeszłego roku zaatakowały Ukrainę. 



PAP/IAR/dad

Rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce. Przyznał się do winy i opisał szczegóły działania

27.03.2023 11:48
W miniony wtorek zatrzymano przebywającego w Polsce od stycznia cudzoziemca, który jest podejrzany o działalność szpiegowską na rzecz Rosji - poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk.

Program pomocy publicznej dla polskich rolników. Jest zgoda Komisji Europejskiej

27.03.2023 13:11
Jest zgoda Komisji Europejskiej na program pomocy publicznej dla polskich rolników, którzy ponieśli straty w związku z importem zboża z Ukrainy. Chodzi o krajowe wsparcie w wysokości 600 milionów złotych.

Wsparcie dla produkcji amunicji w Polsce. Premier Morawiecki zapowiada specjalny program

27.03.2023 14:44
- Dzisiaj najpilniejszą potrzebą na Ukrainie jest amunicja i będziemy ją dostarczać, co będzie finansowane z budżetu unijnego. Rada Ministrów przyjmie w ciągu najbliższych kilku dni specjalny wieloletni program, który będzie wspierał produkcję amunicji w różnych częściach naszego kraju - zapowiedział podczas spotkania z unijnym komisarzem ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem premier Mateusz Morawiecki.