W porównaniu z 2021 rokiem wydłużyło się odpowiednio o 1,7 i 1,4 roku. Autorzy raportu dodają, że biorąc pod uwagę rok 1990, trwanie życia było wyższe o odpowiednio 7,2 i 5,9 roku.
Zwracają uwagę, że podobnie jak w innych krajach, umieralność wśród mężczyzn jest wyższa w porównaniu z kobietami, ale skala tego zjawiska jest natomiast znacznie większa niż w większości państwach europejskich. Wyższa umieralność wśród mężczyzn występuje w niemal wszystkich grupach wieku.
Gdzie żyje się dłużej?
Z danych GUS wynika ponadto, że mężczyźni w miastach żyją dłużej niż na wsi, inaczej niż w przypadku kobiet. W 2022 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn zamieszkałych w miastach wynosiło 73,7 roku i było o 0,7 roku dłuższe niż dla mężczyzn na wsi. W przypadku kobiet zamieszkałych w miastach trwanie życia wynosiło 81 lat i było o 0,1 roku krótsze niż dla kobiet na wsi.
W ubiegłym roku najdłuższym trwaniem życia zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, charakteryzował się makroregion wschodni - odpowiednio 73,9 oraz 82,2 roku. Natomiast najkrótsze odnotowano w makroregionie centralnym: 72,4 roku dla mężczyzn i 80,5 roku dla kobiet.
Główne przyczyny zgonów
W Polsce głównymi przyczynami zgonów są choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby układu oddechowego. W 2021 roku były one odpowiedzialne za blisko 60 procent wszystkich zgonów.
Autorzy raportu podkreślili, że "obserwowane na przestrzeni ostatnich trzech dekad w Polsce wydłużanie się przeciętnego trwania życia zostało gwałtownie zahamowane przez skutki wywołane pandemią SARS-CoV-2. Przedstawione wyniki analizy trwania życia wskazują na odwrócenie tendencji spadkowej, jednak wskaźniki nie osiągnęły jeszcze poziomu sprzed pandemii".
IAR/dad