Redakcja Polska

Ukraińcy przeprowadzili desant na Krymie. "To nie kwestia jednego dnia, lecz kompleksowa operacja"

24.08.2023 14:11
W czwartek w godzinach porannych przeprowadziliśmy udaną operację desantową na okupowanym przez Rosję Krymie z udziałem sił lotnictwa i marynarki wojennej; wszystkie zaplanowane zadania zostały zrealizowane, nie odnotowaliśmy strat osobowych - powiadomił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.
Portal Krym.Realii, czyli krymska filia Radia Swoboda, przekazał doniesienia, że celem operacji były rosyjskie instalacje radarowe w pobliżu miejscowości Majak na Półwyspie Tarchankuckim w zachodniej części Krymu.
Portal Krym.Realii, czyli krymska filia Radia Swoboda, przekazał doniesienia, że celem operacji były rosyjskie instalacje radarowe w pobliżu miejscowości Majak na Półwyspie Tarchankuckim w zachodniej części Krymu.Foto: Zrzut ekranu Youtube/https://www.youtube.com/watch?v=1xfeyf35NMc

- Operacja specjalna wciąż trwa, nie zdradzamy wszystkich szczegółów. Są straty wśród personelu wroga, (zniszczono) także jego zasoby (wojskowe). Weryfikujemy informacje dotyczące tych strat - oznajmił Jusow w rozmowie z ukraińskim nadawcą Suspilne.

"W środę zniszczyliśmy rosyjski system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy S-400 w miejscowości Ołeniwka na zachodzie Krymu, a dzień później przeprowadziliśmy operację desantową w sąsiednim Majaku. Te działania wciąż trwają, dlatego na razie nie będziemy ujawniać szczegółów" - przekazało z kolei anonimowe źródło w HUR, cytowane przez portal Ukrainska Prawda.


"(Podczas ostatniej misji) na ukraińskim Krymie ponownie powiewała (nasza) flaga państwowa" - dodał HUR w komunikacie na Telegramie (https://t.me/DIUkraine/2728).

Doniesienia o "bitwie" na Krymie potwierdził portal Krym.Realii, czyli krymska filia Radia Swoboda. Jak powiadomiono, operację desantową przeprowadzono wcześnie rano w pobliżu miejscowości Majak na Półwyspie Tarchankuckim w zachodniej części Krymu.

- We wsi Majak znajduje się baza 3. pułku radiotechnicznego sił powietrznych Federacji Rosyjskiej. Na Półwyspie Tarchankuckim rozmieszczono również centrum radarowe - stacje radiolokacyjne Niebo-M i Kasta-2E2 wraz ze stanowiskami obrony przeciwlotniczej - czytamy na kanale Krym.Realii na Telegramie.

Okupantów czekają na Krymie niespodzianki. Zobaczycie je w ciągu najbliższych dni - zapowiadał we wtorek szef HUR generał Kyryło Budanow.

Regularne wybuchy na Krymie

Poczynając od sierpnia 2022 roku na Krymie niemal co kilka dni odnotowywane są wybuchy. W przypadku ukraińskich ataków przy pomocy dronów rosyjska okupacyjna administracja za każdym razem utrzymuje, że jest to jakoby efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia nadlatujących bezzałogowców.

Władze w Kijowie otwarcie przyznają się do części spośród tych operacji. Na początku sierpnia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow potwierdził, że przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w atakach na Most Krymski w październiku ubiegłego roku i w lipcu 2023 roku.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego. 

PAP/dad

Stanisław Żaryn: narasta fala agresji na granicy z Białorusią

24.08.2023 12:17
Narasta fala agresji na granicy z Białorusią. Polskie patrole są atakowane, obrzucane kamieniami. Mamy do czynienia z niepokojącą fazą operacji hybrydowej, prowadzonej przez stronę białoruską i rosyjską - uważa pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

IPN przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych

24.08.2023 12:55
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Umowę w sprawie przekazania zbiorów podpisał dziś prezes Związku Stanisław Zalewski, wiceprezes Instytutu Mateusz Szpytma oraz dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.