Redakcja Polska

"NYT": nadchodzące mrozy staną się bronią Ukrainy przeciwko zdemoralizowanym Rosjanom

24.10.2023 09:20
W miesiącach zimowych rosyjskie wojska ponownie będą atakować obiekty cywilne na Ukrainie, lecz to Kijów może lepiej wykorzystać zimę do celów militarnych; ukraińska armia, która dysponuje już pociskami ATACMS, sięgnie po tę broń, by przeprowadzić skuteczniejsze niż dotychczas uderzenia na pozycje zdemoralizowanego przeciwnika - ocenił dziennik "New York Times".
Okolice Kijowa, Ukraina, 22.10.2023. Rekruci 3 Brygady Szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy biorą udział w ćwiczeniach wojskowych w okolicach Kijowa
Okolice Kijowa, Ukraina, 22.10.2023. Rekruci 3 Brygady Szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy biorą udział w ćwiczeniach wojskowych w okolicach KijowaFot.: PAP/Viacheslav Ratynskyi

Tempo ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie zaporoskim jest bardzo powolne. Sposób prowadzenia działań wojennych w tym regionie, przypominający walki toczone podczas I wojny światowej nad Sommą, został oceniony na Kremlu jako porażka Kijowa i skłonił Rosjan do podjęcia ofensywy pod Awdijiwką w Donbasie. Niemniej w sytuacji gdy Ukraina posiada pociski ATACMS, przy pomocy których może zadawać przeciwnikowi dotkliwe straty na zapleczu frontu, każdy kolejny kilometr terenu zdobyty na Zaporożu może mieć istotne znaczenie - zauważył w poniedziałek "NYT".

Jak podkreślono, tereny te są oddalone o niecałe 100 km od wybrzeża Morza Azowskiego, okupowanego przez wroga. Dysponując potężną bronią o zasięgu około 160 km, Ukraina może zatem skuteczniej niż dotychczas niszczyć rosyjskie centra dowodzenia, bazy wojskowe, magazyny amunicji i linie zaopatrzeniowe położone z dala od pola walki. Kijów liczy, że znacząco zdegraduje to potencjał agresora w miesiącach zimowych.

Taktyka "głębokiej wojny"

Jeśli Ukraińcom uda się zaatakować przy pomocy ATACMS w wielu miejscach jednocześnie, rozciągając linię frontu i zmuszając Rosjan do obrony, najeźdźcy po prostu "zmarzną i zmokną". Może to oznaczać dla zdemoralizowanych sił inwazyjnych duże straty, zwłaszcza gdy Ukraińcy zdołają zniszczyć ich zaplecze logistyczne - ocenił w rozmowie z "NYT" Jack Watling, ekspert brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI).


Jest to taktyka tzw. "głębokiej wojny", czyli uderzania w cele na tyłach frontu. Ukraina właśnie zyskała w niej dodatkowy atut - zauważył amerykański dziennik.

ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS i M270 MLRS amerykańskie rakiety balistyczne o zasięgu do 300 km. Ukraina otrzymała starszą wersję pocisków o zasięgu 165 km, zawierającą subamunicję kasetową. ATACMS zostały po raz pierwszy użyte w warunkach bojowych prawdopodobnie w nocy z 16 na 17 października, gdy ukraińska armia zniszczyła co najmniej dziewięć rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8 na lotniskach w okupowanych miastach Berdiańsk i Ługańsk. 


PAP/dad

18 armatohaubic K9 wyruszyło w drogę z Korei Południowej do Polski

23.10.2023 12:28
W porcie w Korei odprawiono do Polski 18 armatohaubic K9. To kolejny etap realizacji kontraktu na dostarczenie Wojsku Polskiemu tych systemów artyleryjskich w ramach kontraktu wykonawczego na 212 sztuk K9.

Rosyjskie diamenty na czarnej liście? Komisja Europejska ma plan

23.10.2023 14:23
Stopniowo ograniczanie przez Unię Europejską importu diamentów z Rosji możliwe już od stycznia. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że tego chce Komisja Europejska, która za kilkanaście dni ma przedstawić projekt 12. pakietu sankcji wobec Rosji.

Węgry blokują unijne porozumienie ws. zwiększenia funduszu na dozbrajanie Ukrainy

23.10.2023 16:55
W Unii Europejskiej nadal bez porozumienia ws. zwiększenia funduszu na dozbrajanie Ukrainy z powodu sprzeciwu Węgier. Rozstrzygnięć nie przyniosło spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 krajów w Luksemburgu. 

Zbigniew Rau: należy odróżnić Palestyńczyków od terrorystów z Hamasu

23.10.2023 17:30
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że należy odróżnić palestyńską ludność cywilną od terrorystów z Hamasu. Do takiego wniosku doszli ministrowie spraw zagranicznych krajów unijnych na posiedzeniu w Luksemburgu. Politycy rozmawiali między innymi o sytuacji na Bliskim Wschodzie.