Redakcja Polska

Ukraiński wywiad wojskowy: rosną napięcia w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

17.12.2023 14:22
Rosną napięcia wśród personelu okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy; Ukraińcy są zmuszani do przyjęcia rosyjskich paszportów, a pracownicy z Rosji są sfrustrowani, bo opóźnia się termin ich powrotu do domu - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.
Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa w Europie, została zajęta przez siły rosyjskie 4 marca ubiegłego roku. Była od tego czasu ostrzeliwana i kilkakrotnie odcięta od dostaw prądu
Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa w Europie, została zajęta przez siły rosyjskie 4 marca ubiegłego roku. Była od tego czasu ostrzeliwana i kilkakrotnie odcięta od dostaw prądutwitter.com/@ukrinform/@DefenceHQ

"Rosja wzmacnia nacisk na obywateli Ukrainy, pracujących w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, próbując zmusić ich do wzięcia rosyjskich paszportów i podpisania umów z rosyjskim koncernem Rosatom" - czytamy w komunikacie ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR.

Przepustki bywają anulowane

Zgodnie z planem okupantów kilkuset ukraińskich pracowników obiektu powinno otrzymać paszporty i zawrzeć odpowiednie umowy do końca tego roku.

HUR podaje, że na Ukraińcach wywierana jest presja psychiczna, wybiórczo, bez uprzedzenia, pozbawiani są oni dostępu do swoich miejsc pracy, a ich przepustki bywają anulowane.

"Okupanci próbują zasiać nieufność między pracownikami i stworzyli specjalne kanały w Telegramie, które mają służyć do składania donosów" - czytamy.

Trudno jest znaleźć pracowników

Według HUR, równocześnie rośnie niezadowolenie wśród przywiezionych z Rosji pracowników w związku z niezrealizowaniem złożonych wobec nich obietnic: zamiast dwóch miesięcy muszą pracować w okupowanej elektrowni po pół roku albo i dłużej, ponieważ w samej Rosji trudno jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników chętnych do ich zastąpienia.

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa w Europie, została zajęta przez siły rosyjskie 4 marca ubiegłego roku. Była od tego czasu ostrzeliwana i kilkakrotnie odcięta od dostaw prądu.

PR24/PAP/ho

Putin grozi krajom bałtyckim, Gruzji i Mołdawii. Szef MON Niemiec: należy to traktować bardzo poważnie

16.12.2023 14:36
Groźby Putina wobec krajów bałtyckich, Gruzji i Mołdawii należy traktować bardzo poważnie. To nie jest tylko pobrzękiwanie szabelką. Możemy stanąć w obliczu niebezpieczeństw pod koniec tej dekady, powiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius w wywiadzie dla gazety "Welt am Sonntag". Zapowiedział, że chciałby jak najszybciej złożyć wizytę w Polsce.

Media w Niemczech: sytuacja na froncie ukraińskim niekoniecznie jest zła. "Są oznaki, że Kijów ma plan"

16.12.2023 18:00
Ukraińska kontrofensywa wyraźnie utknęła w martwym punkcie, a Zachód waha się ze swoim wsparciem. Ale czy sytuacja na froncie jest naprawdę tak beznadziejna? Niekoniecznie. Istnieją oznaki, że Kijów przygotowuje plan ofensywy oparty na udziale myśliwców, pisze w sobotę portal dziennika "Welt".

Na Ukrainę dotarły kolejne dary z Polski. Wśród nich pies wykrywający miny

16.12.2023 19:20
Pies wykrywający miny został dostarczony przez polskich wolontariuszy na Ukrainę. Zwierzę będzie pomagać rozminowywać niebezpieczny teren w Donbasie. Polacy przywieźli miejscowej ludności i mundurowym również kolejną partię wsparcia medycznego.