Redakcja Polska

Większość Niemców sprzeciwia się przekazaniu Ukrainie rakiet Taurus

06.03.2024 08:33
Za odmową kanclerza Scholza dostarczenia Ukrainie nowoczesnej broni z niemieckich arsenałów kryje się obawa, że Niemcy mogą być wciągnięte w wojnę rosyjsko-ukraińską,
Większość Niemców sprzeciwia się przekazaniu Ukrainie rakiet Taurus
Większość Niemców sprzeciwia się przekazaniu Ukrainie rakiet TaurusSergey Kohl / Shutterstock

Ponad połowa Niemców jest przeciwna dostarczeniu Ukrainie rakiet manewrujących Taurus, z czego prawie jedna trzecia wyraża sprzeciw wobec możliwości wysłania jakiejkolwiek broni - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie agencji dpa.

Większość uczestników sondażu przeprowadzonego w pierwszych dniach marca przez instytut badania opinii publicznej YouGov wypowiedziała się przeciwko przekazaniu Ukrainie niemieckich rakiet manewrujących Taurus - informuje w środę agencja dpa.

58 proc. uczestników badania popiera sprzeciw kanclerza Olafa Scholza wobec planów dostarczenia zmagającej się z rosyjskim agresorem Ukrainie nowoczesnych systemów rakietowych o zasięgu do 500 km. Przy czym, 31 proc. z nich wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek dostaw niemieckiej broni na Ukrainę. 

Możliwość rozmieszczenia na Ukrainie niemieckich rakiet zdolnych atakować cele na terytorium Federacji Rosyjskiej poparło tylko 28 proc. ankietowanych. Jak wynika z sondażu, 14 proc. Niemców nie miało zdania w kwestii militarnego wsparcia władz w Kijowie.

Jak zauważa agencja dpa, za odmową kanclerza Scholza dostarczenia Ukrainie nowoczesnej broni z niemieckich arsenałów kryje się obawa, że Niemcy mogą być wciągnięte w wojnę rosyjsko-ukraińską, jeśli pociski manewrujące Taurus zostaną wykorzystane przez Ukraińców do atakowania celów na terytorium Rosji. 

Sondaż YouGov został przeprowadzony w dniach 1-5 marca tego roku. Uczestniczyło w nim ponad 2 tys. obywateli niemieckich posiadających pełnię praw wyborczych. 

PAPks

Szwedzi w Sojuszu. Niemiecki generał: Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO

27.02.2024 13:09
Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za przyjęciem wniosku Sztokholmu o członkostwo w NATO. Wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym morzem NATO - zauważył były dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO gen. Egon Ramms.

Niemieccy oficerowie Bundeswehry podsłuchiwani przez Rosjan

03.03.2024 15:30
W ujawnionym przez propagandę Kremla nagraniu oficerowie lotnictwa rozmawiają o ewentualnym użyciu na Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa obrony potwierdziła, że doszło do podsłuchania tajnej rozmowy.