Redakcja Polska

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ściągają czeczeńskie bataliony na linię frontu

29.04.2024 11:09
Sztab Generalny Ukrainy i ukraińskie media informują o coraz trudniejszej sytuacji na froncie. Rosyjski agresor tylko minionej doby poprowadził 131 szturmów, głównie w Donbasie.
Głównodowodzący sił Ukrainy Ołeksandr Syrski
Głównodowodzący sił Ukrainy Ołeksandr SyrskiFoto: Źródło: X/@NEXTA_TV

Według głównodowodzącego ukraińskiej armii generała Ołeksandra Syrskiego, Rosjanie odnoszą taktyczne sukcesy, ale nie udało im się przerwać linii frontu. Dowódca ukraińskich wojsk poinformował, że w kilku miejscach obrońcy musieli się cofnąć.


Posłuchaj
00:47 12953215_1.mp3 Ukraińcy wycofali się z niektórych pozycji w Donbasie. Poinformowało o tym ukraińskie dowództwo. Chodzi o obszar na zachód od Awdijiwki i Marjinki. Zdaniem analityków Rosjanie właśnie tam będą prowadzić swoją główną ofensywę. Mogą też nasilić ataki na innych newralgicznych odcinkach frontu. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Zdaniem generała od tygodnia trwają zacięte ataki przeciwnika, który ma przewagę liczebną i techniczną. Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonach Pokrowska i Kurachowa. W okolicach Charkowa agresor gromadzi znaczące siły, co mogłoby sugerować przygotowania do ofensywy.

Agencja UNIAN podała, że Rosjanie ściągnęli w pobliże ukraińskiej granicy, w rejonie Sum 4 bataliony Czeczeńców. Jednak zdaniem ukraińskiej agencji informacyjnej, siły te nie stanowią znaczącego zagrożenia, na co wskazują doświadczenia z 2022 roku, gdy czeczeńskie oddziały zostały rozbite w okolicach Kijowa.


IAR/dad

Amerykańskie pociski ATACMS dla Ukrainy. NYT: skuteczniej dosięgną celów na Krymie

26.04.2024 17:11
Siły ukraińskie będą mogły używać świeżo otrzymanych rakiet dalekiego zasięgu ATACMS do skuteczniejszego atakowania sił rosyjskich na okupowanym Krymie – podał w piątek dziennik "New York Times", powołując się na wysokiego rangą urzędnika Pentagonu.

Polska w Nuclear Sharing? Wiceszef MSZ: sprawa musi być analizowana całościowo

29.04.2024 09:40
Sprawa przystąpienia do Nuclear Sharing musi być analizowana całościowo; najpierw musimy spojrzeć, jak wygląda cała koncepcja bezpieczeństwa, czy mieści się w niej Nuclear Sharing i czy NATO oczekuje tego od Polski - podkreślił w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceszef MSZ Andrzej Szejna.