Redakcja Polska

Polski kandydat na astronautę, Sławosz Uznański, rozpoczyna szkolenie praktyczne w USA

05.08.2024 10:29
Polski kandydat na astronautę, doktor Sławosz Uznański, rozpoczyna dziś praktyczną część szkolenia, przygotowującą go do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jak sam poinformował w mediach społecznościowych, przeprowadza się do Houston w USA, gdzie odbędzie szkolenie w firmie Axiom Space, a następnie również w Space-X oraz NASA.
Audio
  • Sławosz Uznański w Houston w Teksasie przygotowuje się do misji kosmicznej - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Sławosz Uznański podczas ćwiczeń wraz z innymi astronautami ESA
Sławosz Uznański podczas ćwiczeń wraz z innymi astronautami ESAFoto: Fot.: x.com/ Slawosz Uznanski / @astro_slawosz/

Doktor Sławosz Uznański w listopadzie 2022 roku został wytypowany na rezerwowego astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kilka miesięcy później doktor Uznański w wywiadzie udzielonym Informacyjnej Agencji Radiowej podkreślił, że lot na orbitę z jednej strony jest fascynujący i przerażający. Z drugiej, człowiek musi się odpowiednio przygotować na warunki panujące w kosmosie oraz intensywnie trenować po to, aby pobyt w na ISS trwale nie wpłynął na jego zdrowie. - Mam ogromny respekt przed siedzeniem w rakiecie, to jest ogromna energia, różne rzeczy mogą się zdarzyć" - mówił Sławosz Uznański. "Ponadto organizm ludzki nie jest stworzony do tego, żeby żyć w kosmosie, natomiast większość efektów wynikających z przebywania tam jest odwracalna i wymaga treningu - dodał doktor Uznański.

Sławosz Uznański prawdopodobnie weźmie udział w około dwutygodniowej misji kosmicznej, której celem będzie przeprowadzenie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kilkunastu eksperymentów, opracowanych przez polskich naukowców. Misja początkowo miała odbyć się jesienią tego roku, aktualnie lot na ISS planowany jest na 2025 rok.

Jeżeli doktor Uznański przekroczy Linię Karmana - umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi a przestrzenią kosmiczną - będzie drugim Polakiem w kosmosie. Pierwszym był kosmonauta Mirosław Hermaszewski, który znalazł się na orbicie w 1978 roku.


IAR/dad

Ukraińska armia zatopiła rosyjski okręt podwodny na Krymie

03.08.2024 16:36
Ukraińska armia zatopiła okręt podwodny rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie. Siły obronne uderzyły w jednostkę "Rostów nad Donem" w porcie w Sewastopolu - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Heroizm Powstańców Warszawskich. 80 lat temu wybuchł zryw niepodległościowy Armii Krajowej

04.08.2024 10:22
To był największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 80 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie.

W Estonii można kupić około dwudziestu dworków oraz dwa zamki

04.08.2024 13:30
W Estonii wystawiono na sprzedaż około dwudziestu dworków. Najtańszy można kupić już za niespełna trzydzieści tysięcy euro. Do nabycia są też estońskie zamki.

Komentarze z Polski: program stypendialny "Gaude Polonia" oraz album komiksowy „Woroszyłowsgrad”

04.08.2024 17:30
W audycji mówimy, że 48 stypendystów z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Armenii, odebrało dyplomy XXIII programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Gaude Polonia". Prezentujemy działalność Teatru na Wygnaniu - inicjatywy artystycznej, która gromadzi wokół siebie twórców teatralnych - aktorów, reżyserów, scenografów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym. Naszym gościem jest Marcin Surma, z którym rozmawiamy o albumie komiksowym „Woroszyłowsgrad”, stworzonym przez polskich autorów na podstawie powieści ukraińskiego pisarza Serhieja Żadana.