W magazynie "Widziane z Polski" komentujemy wizytę premiera Indii w Warszawie.
Relacje polsko-indyjskie zostały wyniesione do poziomu partnerstwa strategicznego - poinformował premier Donald Tusk. Jak mówił na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w Warszawie z premierem Indii Naredrą Modim, oznacza to gotowość do współpracy na bardzo wielu polach.
Donald Tusk podkreślił, że między Polską a Indiami nie ma konfliktu interesów. Dodał, że zgodził się z Naredrą Modim, iż to historia nauczyła oba narody, jak ważne jest szanowanie reguł, granic, suwerenności terytorialnej i rządów prawa.
Jednym z tematów rozmów szefów rządów Polski i Indii była kooperacja w przemyśle obronnym. - Nie bez przyczyny rozmawialiśmy o intensyfikacji naszej współpracy w tej dziedzinie - mówił po spotkaniu Donald Tusk. Zapowiedział także, że Polska jest gotowa uczestniczyć w modernizacji sprzętu wojskowego, ponieważ posiada ku temu kwalifikacje i możliwości technologiczne.
Polski premier wyraził też przekonanie, że Indie mogą odegrać istotną rolę w doprowadzeniu do pokoju na Ukraine. Narendra Modi z Warszawy pojechał do Kijowa. Donald Tusk podziękował za jego zaangażowanie w proces pokojowy.
Informujemy też o przebiegu kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, w tym konwencji demokratów w Chicago.
Prezydent USA Joe Biden podczas konwencji Partii Demokratycznej w Chicago wezwał Amerykanów, by wybrali Kamalę Harris na kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Z kolei była sekretarz stanu USA Hillary Clinton przestrzegała przed niebezpieczeństwem powrotu do władzy Donalda Trumpa. Clinton wyraziła przekonanie, że Kamala Harris przełamie jedną z najtrudniejszych barier i zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Podczas wystąpienia na konwencji Partii Demokratycznej w Chicago Biden bronił swoich dokonań na urzędzie prezydenta. Delegaci przywitali go kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i okrzykami "Kochamy Cię Joe!". Biden podkreślił swoje osiągnięcia w trakcie kadencji. - Covid już nie decyduje o naszym życiu. Wyszliśmy z kryzysu i zbudowaliśmy najsilniejszą gospodarkę na świecie. Stworzyliśmy 16 milionów nowych miejsc pracy - mówił prezydent.
Joe Biden powiedział, że kocha swoją pracę, ale zrezygnował z walki o reelekcję, bo jeszcze bardziej kocha swój kraj. - Ameryko! Dałem Ci z siebie wszystko co najlepsze - cytował słowa patriotycznego utworu "American Anthem".
Joe Biden krytykował kandydata Republikanów Donalda Trumpa za to, że przedstawia Amerykę jako upadający kraj, że podziwia dyktatorów i podważa sojusze. Zapowiedział, że zrobi wszystko by Kamala Harris została następnym prezydentem USA.
Portal OKO.press opublikował wyniki śledztwa, które demaskuje metody rosyjskich służb specjalnych werbujących osoby do przeprowadzania akcji terrorystycznych. Portal ustalił, jak Rosjanie werbują ludzi do akcji dywersyjnych na terenie państw zachodnich, w tym w Polsce. O raporcie rozmawiamy z Anną Burzyńską, analityczką mediów społecznościowych, współpracowniczką portalu OKO.press.
Mówimy również, że Polska Misja Medyczna dzięki wsparciu polskiego MSZ uruchomi mobilną klinikę na Zachodnim Brzegu Jordanu. Dzięki temu będzie docierać z pomocą medyczną do najbardziej potrzebujących mieszkańców tego rejonu - cywilów, ofiar konfliktu na Bliskim Wschodzie. Organizacja ma już doświadczenia w uruchamianiu tego typu klinik, m.in. na Ukrainie. O szczegółach opowiada Jakub Belina Brzozowski.
W Zadwórzu na Ukrainie odbyły się uroczystosci z okazji 104 rocznicy bitwy z I Konną Armią Budionnego. Bitwa , nazywana „Polskimi Termopilami”, była jednym z najsławniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej.
Złożony z 330 ochotników batalion pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego przez 11 godzin stawiał opór znanej z okrucieństwa 6. dywizji kawalerii 1. Konnej Armii Siemiona Budionnego.
Przeżyło kilkunastu polskich obrońców. Bitwa spowodowała, że bolszewicy zrezygnowali z planowanego ataku na Lwów. Zmieniła bieg wojny polsko-bolszewickiej, przyczyniając się do zwycięstwa Polski.
Zgodnie z rozkazem sowieckiego dowódcy Michaiła Tuchaczewskiego atakująca z południowego wschodu 1. Armia Konna Siemiona Budionnego miała zdobyć Lwów pod koniec lipca 1920 roku. Następnie wesprzeć pod Warszawą armię Tuchaczewskiego i dalej razem z nią iść na Zachód. Jednak z powodu zaciętego oporu napotykanych polskich oddziałów, zajęcie miasta odsuwało się w czasie. Szczegóły w naszym magazynie.
Mówimy w nim takze, że Kamienica Królewska we Lwowie odzyska dawny blask. Jeden z najcenniejszych obiektów architektonicznych miasta otoczony został opieką Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Ponad sto wydarzeń nawiązujących do bogactwa kultury jidysz - tak zapowiada się 21. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w stolicy potrwa do 1 września. Opowiadamy o tym, co czeka w tym roku na publiczność.
Z Marią Dzieduszycką, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, rozmawiamy o sympozjum
w Krasnogrudzie na Podlasiu, które odbyło się w stulecie urodzin Zbigniewa Herberta i dwudziestą rocznicę śmierci Czesława Miłosza. W dawnym dworku rodziny noblisty miały miejsce liczne spotkania, debaty, warsztaty i projekcje filmowe poświęcone życiu i twórczości Miłosza i Herberta.
Zabytkowy zespół solankowo-uzdrowiskowy w Ciechocinku może znaleźć się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisano wniosek w tej sprawie. Teraz dokument trafi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozmawiamy o tym z burmistrzem Ciechocinka Jarosławem Jucewiczem i marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisanych jest już siedemnaście polskich obiektów, wśród nich warszawska starówka.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.