Redakcja Polska

Przewodnicząca Europarlamentu odwiedziła Polskę

29.08.2024 16:29
Roberta Metsola spotkała się z premierem Donaldem Tuskiem oraz młodzieżą biorącą udział w Campusie Polska Przyszłości.
Audio
  • Przewodnicząca Europarlamentu odwiedziła Polskę. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Roberta Metsola i Donald Tusk
Roberta Metsola i Donald Tuskźr. twitter.com (profil Roberty Metsoli)

W trakcie spotkania z szefem polskiego rządu jednym z tematów rozmów było wsparcie dla Ukrainy. "Dziękuję premierowi za doskonałą dyskusję na temat naszego wzmocnionego wsparcia dla Ukrainy i priorytetów nowego Europarlamentu, nadal działamy na rzecz ludzi" - napisała na platformie X Roberta Metsola po spotkaniu z Donaldem Tuskiem.

Drugim elementem wizyty przewodniczącej Europarlamentu w Polsce było spotkanie z młodzieżą na Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie, by rozmawiać o wyzwaniach stojących przed Unią.

Roberta Metsola wezwała do stworzenia unijnego planu odbudowy Strefy Gazy. Podkreślała w Olsztynie, że izraelskie bombardowania palestyńskiej enklawy muszą dobiec końca.
Szefowa Europarlamentu zaznaczyła, że to właśnie ta instytucja była pierwszą i prawdopodobnie jedyną, wzywającą do trwałego zawieszenia broni na Bliskim Wschodzie.

Przewodnicząca Europarlamentu Roberta Metsola wezwała także, by przy adaptacji AI Act do krajowych przepisów władze pamiętały o interesie swych obywateli. Unijne rozporządzenie jest jednym z pierwszych na świecie, które szeroko reguluje kwestie związane z korzystaniem i wprowadzaniem do obrotu sztucznej inteligencji.

W ocenie Roberty Metsoli, to szczególnie ważne wobec pozaeuropejskich potęg wykorzystujących sztuczną inteligencję, jak na przykład Chiny. Roberta Metsola dodała, że jednym z priorytetów nowej kadencji Europarlamentu będzie monitorowanie wdrażania prawa, które jeszcze nie zostało wykonane.

Przewodnicząca Europarlamentu chce także zwiększenia kompetencji tej instytucji. W tym kontekście Roberta Metsola mówiła o potrzebie zmiany unijnych traktatów.
Podczas Campusu Polska Przyszłości polityk zaznaczyła, że Unia Europejska przechodzi obecnie wielki proces reform.

W listopadzie ubiegłego roku Parlament Europejski dał zielone światło dla dalszych prac nad projektem zmiany unijnych traktatów. Propozycja wprowadza znaczące ograniczenie prawa weta państw członkowskich oraz współdzielenie lub przekazanie do wyłącznej kompetencji Unii kolejnych obszarów działania państw.

Polski rząd deklaruje sprzeciw wobec propozycji Europarlamentu. W kwietniu podczas wystąpienia w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski mówił o sceptycyzmie Warszawy wobec potrzeby zmiany traktatów. Przyznał jednak, że Polska będzie wspierać "realistyczną reformę Unii", która przyczyni się do zwiększenia jej konkurencyjności i potęgi".

To nie pierwsza wizyta przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Roberta Metsola odwiedziła Polskę przed czerwcowymi wyborami europejskimi. Była wtedy w Warszawie i w Gdańsku. Zatrzymała się też w Polsce wracając z podróży do Kijowa.

Jako pierwsza spośród liderów unijnych instytucji odwiedziła Ukrainę kilka tygodni po rozpętaniu wojny przez Rosję. Później Roberta Metsola była na Ukrainie jeszcze wielokrotnie. Od samego początku rosyjskiej napaści wspierała ją w prawie do obrony, w walce o niepodległość i suwerenność, potępiała Moskwę za rozpętanie wojny i opowiadała się za szybkim rozpoczęciem negocjacji członkowskich z Kijowem.

Roberta Metsola została przewodniczącą Parlamentu Europejskiego jeszcze w poprzedniej kadencji. A przed miesiącem, na inaugurację nowej kadencji, deputowani ponownie wybrali ją na to stanowisko. Maltanka uzyskała wówczas rekordowe poparcie - ponad 90 procent głosów.

IAR/PP


Jens Stoltenberg: Ukraina ma prawo atakować Rosję

31.08.2024 11:21
Ukraina ma prawo atakować Rosję - podkreśla sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiej "die Welt" pierwszy raz odniósł się do wejścia ukraińskich wojsk do obwodu kurskiego.

Historyk: Niemcy nadal zbyt mało wiedzą o znaczeniu 1 września 1939 r. dla Polaków

01.09.2024 09:00
W centrum obchodów rocznicy 1 września 1939 r. w RFN długo znajdowała się „walka o pokój”. Losy i cierpienia Polaków pomijano lub marginalizowano. Do przełomu doszło w 1989 roku, ale wiedza o polskiej traumie jest nadal niewystarczająca – uważa dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt Peter Oliver Loew.