Redakcja Polska

Polskie wsparcie dla cywili w najbardziej dotkniętych wojną terenach Ukrainy

15.11.2024 17:45
Ponad 2200 osób może liczyć na pomoc w obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim i donieckim. Dociera tam mobilny zespół medyczny.  
Audio
  • Rozmowa z Przemysławem Ulmanem ze Step-In Ukraina [posłuchaj]
Mobilny zespół medyczny dociera z pomocą do potrzebujących w Ukrainie
Mobilny zespół medyczny dociera z pomocą do potrzebujących w UkrainieFoto: fundacja Most Solidarności

Pomoc możliwa jest dzięki projektowi, który powstał dzięki fundacji Most Solidarności i polsko-słowackiej organizacji humanitarnej Step-In. Mobilny zespół medyczny działa przede wszystkim w wioskach, gdzie nie ma lekarzy rodzinnych. Jego praca ma na celu holistyczną opiekę nad pacjentem, a także uspokojenie go w trudnej sytuacji, w której się znalazł. Służy temu opieka laboratoryjna, zapewnienie leków, sprawne przeprowadzenie przez etapy leczenia, a także opieka psychologiczna.

- Po ponad dwóch latach wojny, widzimy, że istnieje również wielka potrzeba wsparcia personelu medycznego. Ciągłe narażenie na traumę, przemoc i ludzkie cierpienie często prowadzi do poważnych problemów psychicznych oraz zmęczenia współczuciem – mówi Marta Titaniec, prezeska Mostu Solidarności.

W ramach projektu trwa 12 szkoleń, w których bierze udział 96 ratowników medycznych i dyspozytorów. Uczą się oni radzenia sobie ze stresem, mogą też korzystać ze wsparcia psychologa. Projekt jest współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Na miejscu w Ukrainie pracę zespołu organizuje i monitoruje Przemysław Ulman ze Step-In Ukraina. Ewa Plisiecka zapytała go o szczegóły.

 

Na linii frontu powstał pierwszy podziemny szpital dla ukraińskiej armii

09.09.2024 13:53
W ramach inicjatywy Stalowy Front Rinata Achmetowa, Grupa Metinvest – we współpracy z grupą sił medycznych „Wschód” – stworzyła pierwsze podziemne centrum stabilizacji dla Ministerstwa Obrony Ukrainy. Podziemny szpital bazuje na stalowych bunkrach „kryjówkach” opracowanych przez Grupę Metinvest. Zostały one zmodernizowane i zmodyfikowane w taki sposób, aby sprostać potrzebom wojskowych medyków. Szpital został wyposażony zgodnie ze standardami NATO. Inwestycja Metinvest w budowę oraz wyposażenie placówki przekroczyła 20 mln hrywien (ponad 1,8 mln zł).

Trwa szacowanie strat po rosyjskim ataku na Lwów czwartego września

13.09.2024 13:53
Rosyjskie rakiety zniszczyły we Lwowie domy i obiekty użyteczności publicznej. Wiele z nich znajduje się w strefie buforowej obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – informuje Instytut Polonika.

Dzięki polskiej pomocy w szpitalu w Chersoniu będzie oddział geriatryczny

02.10.2024 13:25
Oddział położniczy w szpitalu w Chersoniu, na południu Ukrainy, zostanie przekształcony w oddział geriatryczny dzięki wsparciu Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) i polskiego MSZ. Budynek został poważnie uszkodzony podczas rosyjskiego ostrzału wiosną 2023 r.