Redakcja Polska

Litwa potwierdza uszkodzenie kabla podmorskiego

19.11.2024 12:51
Litwa potwierdza, że uszkodzony został podmorski kabel telekomunikacyjny między tym państwem a Szwecją. W tym samym czasie przerwane zostało podobne połączenie między Finlandią a niemieckim Rostockiem. 
Audio
  • Litwa potwierdza uszkodzenie kabla podmorskiego. Materiał Kamila Zalewskiego
Uszkodzono dwa kable do przesyłu danych: pomiędzy Litwą a Szwecją, oraz pomiędzy Niemcami a Finlandią
Uszkodzono dwa kable do przesyłu danych: pomiędzy Litwą a Szwecją, oraz pomiędzy Niemcami a Finlandiąshutterstock, Autorstwa esbobeldijk

O sprawie mówił w litewskiej telewizji publicznej Andrius Szemeszkievicius, szef techniczny firmy telekomunikacyjnej Telia. - Kabel uległ uszkodzeniu w niedzielę rano. Systemy natychmiast przesłały informację o utracie połączenia - wyjaśniał Szemeszkievicius.

Posłuchaj
00:45 13321838_1.mp3 Litwa potwierdza uszkodzenie kabla podmorskiego. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Jak dodał, szybkość transmisji danych uległa spowolnieniu, ale dzięki alternatywnym połączeniom klienci nie odczuli skutków awarii.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku kabla między Finlandią a Niemcami. Tam połączenie zostało całkowicie przerwane. Portal LRT informuje, że przewód o długości prawie 1200 kilometrów jest jedynym bezpośrednim tego typu połączeniem między Helsinkami a Europą Środkową i biegnie wzdłuż innych elementów infrastruktury, takich jak kable elektryczne czy rurociągi.


Uszkodzenie połączenia nastąpiło kilka tygodni po ostrzeżeniach Stanów Zjednoczonych, które wykryły wzmożoną aktywność rosyjską w pobliżu kluczowych, podmorskich kabli.

Władze w Berlinie i Helsinkach już wszczęły śledztwo w sprawie możliwego sabotażu.


IAR/dad

USA pozwalają razić pociskami ATACMS cele w Rosji. Sikorski: Ukraina ma prawo się bronić

18.11.2024 19:42
Minister Spraw Zagranicznych Polski, Radosław Sikorski, podczas wizyty w Brukseli odniósł się do decyzji prezydenta USA Joe Bidena, która umożliwia Ukrainie atakowanie celów na terytorium Rosji za pomocą amerykańskiej broni. Sikorski podkreślił, że Polska od wielu miesięcy zabiegała o takie rozwiązanie, widząc w nim istotne wsparcie dla Ukrainy w jej walce o suwerenność.

1000 dni inwazji Rosji. Donald Tusk: wspierając Ukrainę oddalamy wojnę od naszych granic

19.11.2024 10:11
Premier Donald Tusk przypomniał we wtorek, że mija dokładnie 1000 dni od rozpoczęcia rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. "Wspierając Ukrainę oddalamy wojnę od naszych granic. Pamiętajmy o tym każdego dnia" - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk.

1000 dni inwazji Rosji na Ukrainę. Ekspertka: agresja zaczęła się od dezinformacji

19.11.2024 11:52
Dr Paulina Piasecka podkreśla, że rosyjska agresja na Ukrainę miała swoje korzenie w szeroko zakrojonych operacjach dezinformacyjnych. Jak zaznacza specjalistka w obszarze wojny hybrydowej, te działania rozpoczęły się jeszcze przed zajęciem Krymu w 2014 roku i są kluczowym elementem strategii Rosji. Jej zdaniem w Polsce jest olbrzymi potencjał do rozwoju rosyjskich operacji dezinformacyjnych. - Jesteśmy podzieleni na dwa niemalże plemiona - oceniła.