Redakcja Polska

Katastrofa samolotu Azerbaijan Airlines. Putin przeprasza prezydenta Azerbejdżanu

28.12.2024 14:29
Prezydent Rosji Władimir Putin przeprosił prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa za "tragiczny incydent". W środę doszło do tragicznej katastrofy samolotu Azerbaijan Airlines. Maszyna, która leciała z Baku do Groznego, rozbiła się w pobliżu miasta Aktau w Kazachstanie. Zginęło 38 osób, a 29 zostało rannych. Według wstępnych ustaleń, za wypadkiem może stać rosyjska obrona przeciwlotnicza.
Wrak samolotu nosi ślady charakterystyczne dla uderzenia rakiety przeciwlotniczej
Wrak samolotu nosi ślady charakterystyczne dla uderzenia rakiety przeciwlotniczejEPA/KAZAKHSTAN EMERGENCIES MINISTRY HANDOUT

W rozmowie telefonicznej Władimir Putin tłumaczył Ilhamowi Alijewowi, że rosyjska obrona przeciwlotnicza działała w związku z atakami ukraińskich dronów na Grozny, Mozdok i Władykaukaz. To w trakcie tych działań miało dojść do uszkodzenia azerskiego samolotu.

Rosyjskie media początkowo sugerowały, że przyczyną katastrofy była mgła w Groznym, która zmusiła maszynę do zmiany trasy. Mówiło się także o zderzeniu z ptakami, które miało uszkodzić system sterowania samolotu.

Rosyjska rakieta w centrum uwagi

Tymczasem według wstępnych ustaleń azerskich władz i linii lotniczych Azerbaijan Airlines, katastrofę spowodowała "fizyczna i techniczna ingerencja z zewnątrz". Dochodzenie sugeruje, że samolot został trafiony odłamkami rosyjskiej rakiety ziemia-powietrze, wystrzelonej w czasie odpierania ataku dronów na południu Rosji.


Posłuchaj
00:13 13389254_1.mp3 Wojciech Górecki (OSW): Rosjanie mogli wziąć azerski samolot za ukraińskiego drona (IAR)

 

Jednocześnie amerykański rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby potwierdził, że wstępne dane wskazują na udział rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej w tragedii. - Widzieliśmy oznaki sugerujące, że samolot mógł zostać strącony – powiedział Kirby, oferując pomoc USA w śledztwie.


Posłuchaj
00:39 13388216_1.mp3 Czołowe amerykańskie media informują o poszlakach wskazujących, że rosyjska obrona przeciwlotnicza mogła zestrzelić samolot z Azerbejdżanu, który rozbił się w Kazachstanie. Materiał Jana Pachlowskiego (IAR)

 

Azerbaijan Airlines zawiesza loty do Rosji

Linie lotnicze Azerbaijan Airlines zdecydowały o zawieszeniu lotów do dziesięciu lotnisk w Rosji, w tym do Mineralnych Wód, Wołgogradu i Soczi. Już wcześniej wstrzymano połączenia z Groznym i Machaczką. Decyzja podyktowana jest obawami o bezpieczeństwo lotów.

Reakcje międzynarodowe

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje prezydentowi Alijewowi oraz narodowi Azerbejdżanu. Podkreślił, że śledztwo musi ujawnić prawdę, a Rosja nie może dopuścić się manipulacji, jak miało to miejsce przy katastrofie malezyjskiego samolotu w 2014 roku.


Posłuchaj
00:37 13388426_1.mp3 W opinii ukraińskiego wywiadu wojskowego azerski samolot, który rozbił się w Kazachstanie został zestrzelony przez rosyjską obronę przeciwlotniczą. Takie informacje przekazał jego szef Kyryło Budanow. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Wciąż więcej pytań niż odpowiedzi

Śledztwo prowadzone przez Azerbejdżan i Kazachstan trwa. Na pokładzie samolotu znajdowało się 67 osób, w tym obywatele Azerbejdżanu, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu. Katastrofa pochłonęła życie 38 osób, a obrażenia odniosło 29 pasażerów.

Eksperci podkreślają, że to wydarzenie rzuca cień na bezpieczeństwo lotów w regionie i na działania rosyjskiej obrony przeciwlotniczej w warunkach konfliktu z Ukrainą.


IAR/PAP/dad

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosjanie wysyłają Koreańczyków na pewną śmierć

28.12.2024 10:28
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim codziennym wystąpieniu w mediach społecznościowych poruszył dramatyczną sytuację żołnierzy z Korei Północnej, którzy zostali wcieleni do rosyjskiej armii i wysłani na front w Ukrainie. Zełenski poinformował, że kilkunastu rannych żołnierzy, pojmanych przez ukraińskie wojska, zmarło z powodu poważnych obrażeń.

Unia Europejska wprowadza jednakowe ładowarki

28.12.2024 11:18
Od dziś w Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy dotyczące ładowania urządzeń mobilnych. Wprowadzenie jednolitego standardu USB-C ma uprościć życie konsumentów, przyczynić się do ochrony środowiska i wyznaczyć nowe standardy w branży technologicznej.

Ograniczenia na granicy Węgier z Rumunią mimo wejścia do strefy Schengen

28.12.2024 13:55
Mimo wejścia od nowego roku Rumunii do strefy Schengen, także w ruchu lądowym, Węgrzy będą nadal prowadzić kontrole graniczne. Taką możliwość daje im unijne prawo.