Redakcja Polska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: nasze miasta i społeczności są pod ciągłym rosyjskim ostrzałem

29.12.2024 15:42
Prezydent Wołodymyr Zełenski we wpisie w mediach społecznościowych, informuje, że tylko w tym tygodniu Rosja wykorzystała przeciwko Ukrainie ponad 370 dronów uderzających, około 280 kontrolowanych bomb lotniczych i 80 rakiet różnego typu.
Zniszczenia domów w Dnieprze w wyniku ataku rosyjskich rakiet
Zniszczenia domów w Dnieprze w wyniku ataku rosyjskich rakietFot.: x.com / WarTranslated (Dmitri) @wartranslated

"Nasze miasta i społeczności są pod ciągłym rosyjskim ostrzałem. Nawet w noc Bożego Narodzenia terroryści zorganizowali masowy atak powietrzny"- napisał Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że "taki terror może powstrzymać tylko wspólna siła".

Średnio tygodniowo Rosja wystrzeluwije na Ukrainę od 500 do 600 dronów. W tym tygodniu było to 370, zatem jest to najmniejsza liczba od czasu przedstawiania tych statystyk przez prezydenta Ukrainy, czyli od trzech miesięcy.


Sytuacja na froncie

W ciągu ostatnich 24 godzin na liniach frontu na Ukrainie odnotowano 158 starć bojowych. Ostatniej doby ponad 1700 rosyjskich żołnierzy zginęło bądź odniosło rany - poinformował w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Do najbardziej intensywnych walk doszło na odcinku pokrowskim w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 4,6 tys. ostrzałów, w tym 150 uderzeń wieloprowadnicowych systemów rakietowych. Do ataków na cele w całej Ukrainie użyto też 2181 dronów kamikadze.

Rosja nie przeprowadziła w tym czasie ani jednego nalotu.

Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała, że na Morzu Czarnym jeden okręt pełni obecnie służbę bojową na Morzu Czarnym, a na Morzu Azowskim nie wykryto żadnych okrętów rosyjskiej marynarki wojennej.


IAR/PAP/dad

Nowe wyzwania przed polskimi szkołami. Zadania dla nauczycieli i uczniów

28.12.2024 14:55
W polskich szkołach uczy się coraz więcej dzieci z rodzin emigranckich, pochodzących ze środowisk wielokulturowych, stawia to przed nami szczególne zadania, o tym mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy  profesor Małgorzata Pamuła-Behrens, specjalizująca się w edukacji oraz integracji osób z doświadczeniem migracji i uchodźctwa.

Rosyjski tankowiec pod lupą fińskich władz. Naprawa EstLink 2 potrwa miesiące i pochłonie miliony

28.12.2024 17:35
Tankowiec, podejrzany o uszkodzenie kabla energetycznego między Finlandią a Estonią, zostanie odholowany bliżej fińskiego portu w Porvoo. Tankowiec "Eagle S", pływający pod banderą Wysp Cooka, został przedczoraj zatrzymany przez fińską straż graniczną. Prawdopodobnie należy do rosyjskiej "floty cieni" - statków pomagających obchodzić nałożone na Rosję sankcje. "Eagle S" znajdował się najbliżej miejsca, w którym uszkodzono podwodny kabel energetyczny, łączący Finlandię i Estonię. Operator przesyłowy Fingrid ogłosił, że naprawa kabla potrwa ponad pół roku i pochłonie dziesiątki milionów euro.

Gruzja z nowym prezydentem. Ustępująca przywódczyni dołącza do protestów

29.12.2024 10:37
Ustępująca z urzędu prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili opuściła w niedzielę rezydencję, Pałac Orbelini, zapowiadając kontynuację antyrządowej polityki i przyłączenie się do protestujących. W tym samym czasie Micheil Kawelszwili został zaprzysiężony na prezydenta Gruzji. Pod parlamentem trwają demonstracje.