Redakcja Polska

679 dni piekła. Władysław Zadorin, obrońca Wyspy Wężowej, opowiada horrorze rosyjskiej niewoli

30.12.2024 13:36
Okropieństwa rosyjskich więzień są nie do opisania, niektórych ukraińskich jeńców gwałcono i kastrowano - wspomina Władysław Zadorin, ukraiński żołnierz, jeden z legendarnych obrońców Wyspy Wężowej. Wyspy, która stałą się symbolem oporu ukraińskiego przeciwko rosyjskiemu agresorowi. Wzięty do niewoli, spędził w niej blisko dwa lata.
Audio
  • Okropieństwa rosyjskich więzień są nie do opisania, niektórych ukraińskich jeńców gwałcono i kastrowano - wspomina Władysław Zadorin, ukraiński żołnierz, jeden z legendarnych obrońców Wyspy Wężowej. Rozmowa Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Władysław Zadorin, obrońca Wyspy Wężowej,
Władysław Zadorin, obrońca Wyspy Wężowej,Fot.: Wojciech Jankowski

Wielu jeńców po wymianie nie chce mówić o swoich doświadczeniach. Zadorin postanowił opowiedzieć światu czym jest rosyjska niewola, czym jest Rosja. Ukraiński żołnierz, zaledwie 25-latek, przeżył i zobaczył tak okropne rzeczy, że poczuł się w obowiązku przekazania opinii publicznej tego, co odbywa się w niewoli rosyjskiej. - To ważne, by mówić światu, jak Rosje przeprowadza ludobójstwo nie tylko na Ukrainie, ale także na terytorium Rosji, gdzie przetrzymywano nas w niewoli. Należy powiedzieć, że nie tylko żołnierze są brani do niewoli, ale także cywile na wymianę na ich żołnierzy. Tam (w niewoli - przyp.red.) odbywały się nie tylko tortury, ogólnie zniszczenie i upokorzenie ludzi. Nie mówiąc o tym, że zabijają ukraińskich jeńców - mówił podczas spotkania z dziennikarzami w warszawskim Centrum Filmowym Andrzeja Wajdy. Ukraiński żołnierz mówił też o okrutnych, nieludzkich torturach, w tym kastrowaniu, których Rosjanie dopuszczali się wobec jeńców z Ukrainy.

Nasz rozmówca odniósł się do pojawiających się opinii, że ludzie z Zachodu, że są zmęczeni tą wojną. - Ukraińcy nie są zmęczeni tą wojną. Ukraińcy walczą. Myślę, że ci, którzy mówią, że są zmęczeni tą wojną, nie mieli nigdy ataku rakiety na swój dom, nie wiedzieli jak zabijają ich dzieci i nie doświadczyli gwałtu na swojej żonie. Nie widzieli na własne oczy, jak ludzie giną i jak strzelają dzieciom w potylicę. Nie wiedzą, jak to jest. Niech Bóg broni, by to dotknęło ich rodzinę - powiedział Zadorin.

Spotkanie z Władysławem Zadorinem odbyło się w warszawskim Centrum Filmowym Andrzeja Wajdy 4 grudnia 2024 roku. Organizatorami wydarzenia były Ambasada Ukrainy w Polsce, Projekt Brake the Fake i Euromajdan Warszawa.


Władysław Zadorin, obrońca Wyspy Wężowej. Fot.: Wojciech Jankowski Władysław Zadorin, obrońca Wyspy Wężowej. Fot.: Wojciech Jankowski

Tekst i zdjęcia Wojciech Jankowski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: nasze miasta i społeczności są pod ciągłym rosyjskim ostrzałem

29.12.2024 15:42
Prezydent Wołodymyr Zełenski we wpisie w mediach społecznościowych, informuje, że tylko w tym tygodniu Rosja wykorzystała przeciwko Ukrainie ponad 370 dronów uderzających, około 280 kontrolowanych bomb lotniczych i 80 rakiet różnego typu.

Polski ośrodek we Lwowie, który odmienia życie potrzebującym

29.12.2024 19:24
We Lwowie trwa remont Ośrodka Rehabilitacji i Rekreacji Fundacji "Dajmy Nadzieję", który bez wytchnienia pomaga niepełnosprawnym.

Bloomberg: Polska może pomóc Ukrainie, jeśli Słowacja odetnie dostawy prądu

30.12.2024 08:52
Polski rząd jest przygotowany do zwiększenia krajowej produkcji energii elektrycznej, aby pomóc Ukrainie. Według anonimowego polskiego urzędnika, cytowanego przez amerykańską agencję Bloomberg, dostawy prądu z Polski mają zrównoważyć wszelkie zakłócenia w ukraińskim systemie energetycznym, jeśli Słowacja zdecyduje się na odcięcie dostaw.