Redakcja Polska

Premier: życie Tadeusza Gajcego przypomina o sile miłości

17.08.2019 15:01
 - 75 lat temu w kamienicy wysadzonej przez Niemców poległ żołnierz AK Tadeusz Gajcy, jeden z najwybitniejszych polskich poetów, jego życie wciąż przypomina nam o sile miłości, także tej do ojczyzny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Tadeusz Gajcy, poeta okresu wojny, żołnierz AK (przed 1940)
Tadeusz Gajcy, poeta okresu wojny, żołnierz AK (przed 1940)Autor nieznany, Wikipedia/dp

"Bluszczem głosów spod ruin i zgliszcz pniemy się nocą na dachy". 75 lat temu, 16 sierpnia, w kamienicy wysadzonej przez Niemców poległ żołnierz AK Tadeusz Gajcy, jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Jego życie wciąż przypomina nam o sile miłości, także tej do Ojczyzny - napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Tadeusz Gajcy zginął w walkach na Starym Mieście podczas Powstania Warszawskiego. Miał wtedy zaledwie 22 lata. Gajcy był poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, redaktorem konspiracyjnego pisma "Sztuka i Naród".

Debiutancki tomik Gajcego - "Widma" - ukazał się w podziemnym wydawnictwie Biblioteka SiN-u w maju 1943 roku. Jesienią tego samego roku poeta zrezygnował z pracy (był magazynierem w firmie konfekcyjnej) i poświęcił się pisaniu, zaniedbując nawet studia. W październiku ukończył poemat "Misterium niedzielne", a w maju 1944 roku ukazał się drugi z kolei tom wierszy Gajcego "Grom powszedni".

IAR/PAP/dad

Tadeusz Gajcy – pesymizm w poezji, radość w życiu

08.02.2024 05:50
102 lata temu, 8 lutego 1922 roku, w Warszawie urodził się Tadeusz Gajcy, poeta, dramatopisarz, prozaik, współzałożyciel i redaktor konspiracyjnego pisma "Sztuka i Naród", żołnierz Armii Krajowej, zginął w Powstaniu Warszawskim.