Redakcja Polska

Brazylia wysyła wojsko do walki z pożarami w Amazonii

24.08.2019 13:58
Od kilkunastu dni ogień pustoszy tereny, nazywane “zielonymi płucami Ziemi”. Ekolodzy oraz międzynarodowi politycy biją na alarm
Audio
  • Brazylia wysyła wojsko do walki z pożarami w Amazonii [posłuchaj]
Pożary lasów w Amazonii
Pożary lasów w AmazoniiPAP/EPA/Porto Velho Firefighters HANDOUT

Brazylia wysyła wojsko do walki z pożarami lasów w Amazonii. Dekret w tej sprawie podpisał prezydent kraju. Od kilkunastu dni ogień pustoszy tereny, nazywane “zielonymi płucami Ziemi”. Ekolodzy oraz międzynarodowi politycy biją na alarm, a ostre słowa krytyki spadają przy tym na brazylijskie władze.

Po naciskach ze strony krajów Europy i Ameryki Łacińskiej prezydent Brazylii podpisał dekret o użyciu wojska do walki z pożarami. Równocześnie jednak w telewizyjnym przemówieniu Jair Bolsonaro skrytykował inne państwa za wywieranie nacisku i powiedział, że gigantyczne pożary w Amazonii to tak naprawdę nic nadzwyczajnego. “Znajdujemy się w gorącym okresie pogodowym. Niestety, pożary zdarzają się każdego roku. Gdy jest więcej deszczu, jest mniej pożarów, ale ten rok jest gorący” - mówił Jair Bolsonaro. 

Brazylijski prezydent jest przez ekologów i przeciwników politycznych krytykowany za to, że przyzwolił na wyjątkowo dużą wycinkę lasów i ich wypalanie przez rolników i duże przedsiębiorstwa. Ekolodzy twierdzą, że to właśnie wypalanie jest przyczyną niespotykanie dużej liczby pożarów w lasach deszczowych Amazonii.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zaoferował pomoc Brazylii, która zmaga się z pożarami amazońskich lasów w Amazonii. Rozmawiał na ten temat z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. "Jeśli Stany Zjednoczone mogą pomóc przy gaszeniu pożarów lasów deszczowych, jesteśmy gotowi do pomocy" - po rozmowie napisał na Twitterze amerykański przywódca. 

Tymczasem zarówno w miastach Brazylii jak i w sąsiednich krajach tysiące osób wyszły wieczorem na ulicę, by domagać się działań, a nawet dymisji prezydenta Bolsonaro. Wcześniej Francja i Irlandia zagroziły zablokowaniem kluczowej umowy handlowej Unii Europejskiej z Brazylią jeśli władze kraju nie podejmą zdecydowanych działań w Amazonii. Prezydent Brazylii oskarżył z kolei europejskich przywódców o działanie polityczne.

Według brazylijskiej agencji kosmicznej, liczba pożarów lasów Amazonii wzrosła w tym roku o 84 procent, a w tym tygodniu doszło już do 10 tysięcy pożarów. 
Lasy Amazonii są jednym z kluczowych miejsc dla walki z ociepleniem klimatu. Drzewa wychwytują bowiem 20 procent dwutlenku węgla produkowanego na ziemi, a to on jest główną przyczyną zmian klimatycznych. Na terenie Amazonii żyje też milion rdzennych etnicznie mieszkańców oraz 3 miliony gatunków roślin i zwierząt.

IAR/ks