Redakcja Polska

W Gdańsku wręczono Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej

30.08.2020 18:11
Krzyże Wolności i Solidarności przyznane zostały przez prezydenta Andrzeja Dudę 35 opozycjonistom - za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL
Audio
  • W Gdańsku wręczono Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej [posłuchaj]
Gest Victorii na tle historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej
Gest "Victorii" na tle historycznej bramy nr 2 Stoczni GdańskiejPAP/Adam Warżawa

W Gdańsku odbywa się uroczystość odznaczenia Krzyżami Wolności i Solidarności działaczy opozycji antykomunistycznej, członków NSZZ Solidarność. Uroczystość odbywa się z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie 31 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienie gdańskie.

Krzyże Wolności i Solidarności przyznane zostały przez prezydenta Andrzeja Dudę 35 opozycjonistom - za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. Prezydent Andrzej Duda napisał w liście do uczestników obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność", że "Sierpień 1980 to fundament wolnej Polski". Prezydenta podczas uroczystości w Szczecinie reprezentowała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska

W odczytanym przez minister liście, prezydent napisał, że Sierpień 1980 jest także historycznym przełomem, który dał początek wielkim przemianom, przekształcającym Europę i świat. "Walka podjęta przez Polaków stała się inspiracją dla innych narodów i doprowadziła do upadku komunizmu. Ciesząc się rozwojem suwerennej Ojczyzny, z dumą patrzymy dziś na owoce naszego zwycięstwa" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że w imieniu niepodległej Rzeczpospolitej oddaje hołd wszystkim, którzy przed 40 laty "stanowczo sprzeciwili się złu komunistycznego systemu, walcząc o wolność, godność i prawdę, o społeczną sprawiedliwość i respektowanie praw pracowniczych". "Każde ówczesne świadectwo odwagi, niepokorności i ofiarności miało wielkie znaczenie i przyczyniło się do zwycięskiego sukcesu" - zaznaczył Andrzej Duda. 

40 lat temu, 30 sierpnia 1980 roku, komunistyczne władze, reprezentowane przez wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego, podpisały porozumienie ze strajkującymi w Stoczni Szczecińskiej, na czele których stał Marian Jurczyk. Było to jedno z porozumień, kończących falę strajków w sierpniu 1980 roku. Następnego dnia (31 sierpnia) podpisano porozumienie w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Hucie Katowice. Na mocy porozumień władze zgodziły się między innymi na rejestrację Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych, uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar Grudnia 1970 roku i przeprowadzenie reform gospodarczych.

IAR/PAP/ks