Naukowcy pochodzą z czterech krajów (Niemcy, Włochy, Indie, Ukraina), z takich zagranicznych ośrodków naukowych, jak: CERN, University of Southern California, Delft University of Technology, Istituto Nazionale di Studi sul Rinascimento, Cherkasy State Technological University.
Stypendyści NAWA będą realizować projekty naukowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia.
Program im. Stanisława Ulama – Seal of Excellence to pierwszy w Polsce mechanizm, który dofinansowuje projekty naukowe z certyfikatem Seal of Excellence otrzymanym w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships.
W programie mogą wziąć udział polskie uczelnie i instytuty oraz naukowcy, którzy wspólnie ubiegali się o finansowanie w ramach działań Komisji Europejskiej - Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) i których wnioski otrzymały tzw. pieczęć doskonałości (z ang. Seal of Excellence).
„Pieczęć doskonałości” to znak wysokiej jakości naukowej projektu. Otrzymują go projekty, które spełniły kryteria oceny w ramach MSCA, jednak nie mogły otrzymać dofinansowania z budżetu danego konkursu. Komisja Europejska zachęca kraje, które biorą udział w MSCA oraz innych konkursach programu ramowego „Horyzont 2020”, aby projekty wyróżnione „pieczęcią doskonałości” finansowane były z innych źródeł krajowych - publicznych lub prywatnych. Takie rozwiązania dla MSCA wprowadziły np. Czechy, Litwa, Włochy.
Ogłoszona I edycja Programu im. Stanisława Ulama – Seal of Excellence skierowana była do naukowców oraz polskich jednostek naukowych, których wspólne wnioski na realizację projektów otrzymały „pieczęć doskonałości” w konkursie Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships 2019.
W kolejnych latach w Programie im. Stanisława Ulama – Seal of Excellence będą mogli udział brać naukowcy i jednostki naukowe z „pieczęciami doskonałości” zdobytymi w kolejnych konkursach MSCA IF.
Więcej informacji o programie oraz lista stypendystów I edycji Programu im. Stanisława Ulama – Seal of Excellence znajduje się na stronie www.nawa.gov.pl
Źródło: nawa.gov.pl