Redakcja Polska

"Die Welt": Niemcy nie są już wzorowym uczniem Europy w walce z pandemią

28.12.2020 15:21
Podczas pierwszej fali pandemii krążyła mapa Europy z Niemcami jako wyspą, która relatywnie najlepiej radziła sobie z chorobą. Wydawało się, że kraj panuje również nad drugą falą. Teraz Niemcy są pierwszym z pięciu największych państw UE pod względem nowych infekcji - pisze "Die Welt".
Niemcy stojący w kolejce do punktu szczepień w Berlinie
Niemcy stojący w kolejce do punktu szczepień w BerliniePAP/EPA/CLEMENS BILAN

Na początku drugiej fali pandemii koronawirusa wydawało się, że zdyscyplinowani Niemcy, podobnie jak wiosną, są w stanie lepiej niż inne kraje kontrolować liczbę infekcji - przypomina dziennik zauważając, że w tym samym czasie ponownie szybko rosła liczba zachorowań w państwach takich jak Hiszpania, Francja czy Belgia.

"Jednak pod koniec grudnia liczby pokazują co innego: jeśli spojrzeć na pięć największych krajów Unii Europejskiej po brexicie, w których mieszka ok. dwóch trzecich populacji całej UE, Niemcy są teraz na pierwszym miejscy pod względem nowych infekcji, wyprzedzając Włochy, Polskę, Francję i Hiszpanię" - czytamy w "Die Welt".

"Podczas gdy pozostałe cztery duże kraje zmniejszały liczbę zakażeń za pomocą surowych restrykcji, Niemcy nie były w stanie powstrzymać ich wzrostu poprzez lockdown w wersji „light”, nałożony na początku listopada" - zauważa gazeta.

W Niemczech z powodu pandemii zmarło znacznie mniej osób niż w innych krajach europejskich, ale obecnie państwo zajmuje trzecie miejsce wśród dużych krajów unijnych pod względem zgonów na Covid-19 w przeliczeniu na mieszkańca; liczba codziennie stwierdzanych zgonów nadal rośnie.

Zdumienie konsekwencją krajów Europy Wschodniej

"W pierwszej fali wielu było zdumionych konsekwencją, z jaką kraje Europy Wschodniej zareagowały na pandemię. Republika Czeska była pierwszym krajem, który wprowadził obowiązkowe maseczki i jako pierwszy zarządził blokadę. Polska i Słowacja również zareagowały bardzo twardymi środkami i przeszły przez pandemię znacznie lepiej niż większość innych krajów europejskich, w tym Niemcy" - podkreśla dziennik.

Jak zauważa "Die Welt" podczas drugiej fali pandemii nie udało się powtórzyć tego sukcesu i kraje Europy Wschodniej również "musiały się ugiąć pod wykładniczym ciężarem pandemii".

"W Europie w walce z pandemią są prawie sami przegrani" - akcentuje gazeta porównując sytuację na kontynencie z tą w Azji, w której drugiej fali praktycznie nie ma. Kraje azjatyckie zareagowały na pandemię tak zdecydowanie, konsekwentnie i trwale, że wydaje się, że jest ona nadal pod kontrolą - zauważa dziennik.

"O ile pierwsza fala w Europie musiała być zaskoczeniem, kontynent - a Niemcy nie są wyjątkiem - z trudem wyciągnął konsekwentne wnioski z myślą o drugiej fali" - pisze "Die Welt". Większość państw ponownie straciła kontrolę nad pandemią jesienią. W końcu tylko dwóm krajom w Europie udało się tak konsekwentnie działać podczas obu fal, że bilans pandemii jest tam zbliżony do tego w krajach azjatyckich. Są to Norwegia i Finlandia, dwa najsłabiej zaludnione kraje w Europie - podsumowuje gazeta.


PAP/IAR/dad

Kancelaria Prezydenta RP zorganizowała akcję Pomocy Polakom na Wschodzie

28.12.2020 09:36
Świąteczno-noworoczne dary przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP zostały przekazane Polakom na Ukrainie w ramach akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Paczki, zawierające artykuły spożywcze, środki czystości, witaminy oraz maseczki ochronne, otrzymali chorzy i samotni seniorzy oraz wielodzietne polskie rodziny. We Lwowie całość koordynował Konsulat Generalny RP.

Kolejna dostawa szczepionek przeciwko koronawirusowi w Polsce

28.12.2020 10:10
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do Polski dotarło w poniedziałek rano 300 tysięcy szczepionek przeciwko koronawirusowi. To kolejna partia preparatu firm Pfizer/BionTech, którą dostarczono do Polski.

Waszyngton przygotowuje kolejny pakiet sankcji na Nord Stream 2. To może być "śmiertelny cios"

28.12.2020 11:22
Stany Zjednoczone naciskają na kraje Unii Europejskiej i prywatne firmy do wstrzymania prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2. Waszyngton ma też przygotowywać kolejne sankcje wobec rosyjskiego projektu w nadchodzących tygodniach - poinformowali w środę urzędnicy administracji Donalda Trumpa.

Wiceszefowa KE dla niemieckiego dziennika: na początku roku zajmiemy się Polską i Węgrami

28.12.2020 12:41
Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości oznajmiła w wywiadzie dla dziennika "Tagesspiegel", że chce "zbadać" Węgry i Polskę za pomocą nowego mechanizmu praworządności na początku przyszłego roku.

Ambasadorowie państw UE zatwierdzili umowę o handlu między Unią a W. Brytanią

28.12.2020 13:40
Ambasadorowie państw Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdzili w poniedziałek w Brukseli umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.