Zarząd firmy Mabion poinformował, że zawarł umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19. Zawarł też dziś porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie inwestycji do 40 milionów złotych na zwiększenie mocy produkcyjnych. Według przewidywań spółki Mabion, proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie roku.
Zarząd poinformował też, że zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. porozumienie w zakresie warunków brzegowych inwestycji PFR do kwoty 40 milionów złotych z przeznaczeniem na zwiększenie mocy produkcyjnych spółki, w szczególności na potrzeby potencjalnej szerszej współpracy Spółki z Novavax, Inc. dotyczącej seryjnej produkcji szczepionki na COVID-19, będącej aktualnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział, że projekt współpracy polskiej firmy Mabion z producentem szczepionek Novavax był wspierany przez Kancelarię Premiera. W rozmowach między obydwoma spółkami uczestniczyli przedstawiciele rządu. Prezes Mabion Maciej Wieczorek poinformował, że rozmowy z firmą Novavax rozpoczęto kilka miesięcy temu. Według przewidywań spółki Mabion, proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie roku.
Polski rząd rozważa także możliwość zakupu szczepionki na COVID-19 z Chin. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda rozmawiał o ewentualnym zakupie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Jak zaznacza wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, preparat musi być skuteczny i bezpieczny.
Morawiecki: zabezpieczamy strategiczne interesy Polski
Premier Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że dzięki umowie z firmą Novavax polska spółka Mabion zyska możliwość produkcji szczepionek przeciwko Covid-19. - To ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli - napisał premier Morawiecki. "Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również do powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania” - czytamy we wpisie premiera.
Szef polskiego rządu podkreślił, że umowa na produkcję szczepionek w Polsce to skutek starań, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, które okazały się mniej skuteczne, niż polskie rozwiązania. Przypomniał jednocześnie, że do tej pory Polakom podano już ponad 3 miliony szczepionek, a Narodowy Program Szczepień jest ograniczony jedynie przez niewystarczającą liczbę, dawek dostarczanych przez producentów szczepionek.
Umowa z Novavaxem
Na podstawie umowy zawartej z amerykańską firmą Mabion - przy udziale Novavax - "podejmie działania związane z transferem technologii procesu produkcyjnego antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19 o roboczej nazwie NVX-CoV2373 oraz przeprowadzi w zakładzie Spółki próby techniczne procesu w skali komercyjnej". Umowa ramowa obowiązuje do 31 grudnia 2023 roku. Mabion podał, że wraz z zawarciem umowy ramowej strony uzgodniły zakres oraz budżet prac zleconych spółce w celu przeprowadzenia transferu technologii oraz produkcji serii technicznych antygenu białkowego NVX-CoV2373. Zakres prac zleconych w ramach pierwszego zamówienia obejmuje transfer technologii od Novavax do Mabionu. Ponadto obejmuje: kwalifikację metod analitycznych po transferze, łącznie z wdrożeniem przenoszonych metod i dokumentacji związanej z procesem wytwórczym do systemu jakości Spółki oraz wyprodukowanie jednej serii technicznej i jednej serii testowej, będącej potwierdzeniem powtarzalności w produkcji serii, produktu w zakładzie spółki. Mabion szacuje, że do realizacji pierwszego zamówienia nie są wymagane żadne istotne inwestycje. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem.
Jak podano, intencją stron umowy jest - w przypadku kontynuacji współpracy produkcyjnej - możliwość włączenia zakładu Mabionu w łańcuch wytwórczy Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej dla Novavax. Będzie to wymagało dodatkowych uzgodnień, dotyczących kwestii technicznych, finansowych, jakościowych oraz harmonogramowych.
IAR/ep/dad