Redakcja Polska

IPN przekazał prezenty dla dzieci z domów dziecka i rodaków na Kresach

24.12.2021 19:28
Po raz kolejny w okresie przedświątecznym Instytut Pamięci Narodowej, we współpracy z ogólnopolskim portalem domów dziecka Domydziecka.org, przekazał domom dziecka i rodzinom zastępczym komiksy, książki i gry edukacyjne – poinformował IPN w komunikacie.
Gry przekazane przez Instytut
Gry przekazane przez InstytutŹródło: IPN

Wsparcie otrzymały placówki i rodziny zastępcze, które do 1 grudnia 2021 r. zgłosiły swój udział w akcji. W tym roku pakiet trafił pod choinki do 161 miejsc, domów dziecka i rodzin zastępczych. Jak poinformował IPN, paczki świątecznie zawierają m.in. gry edukacyjne "Polak Mały", "ORP Orzeł", "ZnajZnak – Monte Cassino", "ZnajZnak – Historia Polski opowiedziana symbolami", "ZnajZnak – Kresy", książki dla najmłodszych ("Pochód Zimowy 1918–1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej", "Dawniej to było. Przewodnik po historii Polski") i komiksy "Srebrni na szlakach Bitwy Warszawskiej 1920 r.".

W tym roku z okazji Dnia Dziecka do Domu Samotnej Matki i Dziecka na warszawskiej Pradze trafiły publikacje IPN, natomiast lipcu wydawnictwa IPN zasiliły zbiory biblioteki historycznej Domu Dziecka w Bydgoszczy.

Kolejna akcja

Wydawnictwo IPN już od pięciu lat corocznie wspiera także Kancelarię Prezydenta RP w akcjach niesienia pomocy Polakom zamieszkującym dawne Kresy Wschodnie. W 2021 roku 1441 egzemplarzy publikacji: gier edukacyjnych, komiksów, książek wydawanych przez Instytut Pamięci Narodowej trafiło do organizacji polonijnych, szkół, ośrodków kultury w miejscowościach na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Kazachstanie i Rosji.

Wydawnictwo IPN wspiera także działania Fundacji Rodziny na Kresach. W 2021 roku Instytut Pamięci Narodowej przekazał Fundacji 350 egzemplarzy publikacji: gier, komiksów, książek wydanych przez Instytut. Materiały trafiły na Litwę: do Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach, do parafii w Podborzu oraz na Białoruś: do Szkoły Parafialnej w Raduniu, do Gimnazjum Anny Krepsztul w Butrymańcach, parafii w Butrymańcach i do Balli Kościelnej na Grodzieńszczyźnie.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: IPN Kresy