Redakcja Polska

Microsoft potwierdza: na Ukrainie zaatakowano systemy informatyczne

16.01.2022 18:24
Na Ukrainie systemy informatyczne licznych struktur rządowych, organizacji non-profit i firm IT zostały zaatakowane przez złośliwe oprogramowanie – oświadczyła firma Microsoft. Chodzi o mechanizm, który wygląda jak ransomware, lecz w istocie służy do niszczenia systemów. Ataki rozpoczęły się 13 stycznia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneKateryna Reka/ Shutterstock

"MSTIC (Microsoft Threat Intelligence Center) ocenia, że zastosowane złośliwe oprogramowanie, które wygląda jak ransomware (oprogramowanie używane do wymuszania okupu), lecz nie posiada mechanizmu odzyskiwania danych, ma na celu zniszczenie i uniemożliwienie działania docelowych urządzeń, a nie uzyskanie okupu" - podano w komunikacie.

Microsoft dodaje, że "ma świadomość wydarzeń geopolitycznych na Ukrainie i w regionie" i zachęca użytkowników do proaktywnej ochrony swoich systemów. Chodzi o "dziesiątki zaatakowanych systemów, a liczba ta może okazać się większa w trakcie dalszego dochodzenia" - ocenia firma.

Cyberatak na szeroką skalę

Jak podano, zaatakowane zostały "liczne organizacje rządowe, non-profit i IT, znajdujące się na Ukrainie", które prawdopodobnie nie wyczerpują pełnej listy dotkniętych atakiem struktur. "Jak dotąd w trakcie dochodzenia, MSTIC nie ujawniło istotnych związków pomiędzy tą aktywnością, oznaczoną jako DEV-0586, a innymi grupami aktywności" – podano.

Zaznaczono również, że biorąc pod uwagę skalę ataków, MSTIC nie jest obecnie w stanie ocenić zamierzonego rozmiaru szkód, jednak uważa, iż "stanowią one poważne ryzyko dla wszystkich instytucji rządowych, organizacji non-profit i przedsiębiorstw, które znajdują się lub mają swoje systemy na Ukrainie".

W piątek ukraińskie władze poinformowały o zmasowanym cyberataku na rządowe strony internetowe – objął on ok. 70 witryn różnych struktur szczebla ogólnokrajowego i regionalnego. Nastąpił w nocy z czwartku na piątek. Prokuratura ukraińska wszczęła śledztwo w tej sprawie; uczestniczą w nim również zagraniczni partnerzy Ukrainy.

Władze w Kijowie są zdania, że za atakiem mogą stać rosyjskie służby specjalne. 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Rosja cyberatak

Filipiny kupią 32 nowe śmigłowce Black Hawk z Mielca

16.01.2022 16:46
Filipiny kupują 32 nowe śmigłowce S-70i Black Hawk, które wyprodukują PZL Mielec, należące do koncernu Lockheed Martin. Dołączą one do 15 już posiadanych - z 16 zamówionych, gdyż jeden uległ katastrofie.

Londyn oskarża Rosję o kampanię dezinformacyjną. Celem usprawiedliwienie ataku na Ukrainę

16.01.2022 16:30
- Rosja prowadzi kampanię dezinformacyjną mającą na celu destabilizację i usprawiedliwienie inwazji na swojego suwerennego sąsiada, jakim jest Ukraina - napisała na Twitterze szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.