Redakcja Polska

Śmierć dezertera na Białorusi. Stanisław Żaryn: dowód na bezwzględność zbrodniczego reżimu

18.03.2022 10:15
"Tragiczny koniec, do którego doprowadziła decyzja o dezercji i zdradzie ojczyzny" - tak informację o śmierci polskiego dezertera Emila Czeczki skomentował rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Ocenił też, że jest to "dowód na bezwzględność" białoruskiego reżimu. 
Nie żyje Emil Czeczko, dezerter, który zbiegł na Białoruś
Nie żyje Emil Czeczko, dezerter, który zbiegł na BiałoruśBiałoruski Państwowy Komitet Graniczny/TT/@StZaryn/

"Śmierć E. Czeczko to dowód na bezwzględność zbrodniczego reżimu Łukaszenki. Jednocześnie tragiczny koniec, do którego doprowadziła decyzja o dezercji i zdradzie ojczyzny" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn. 

O śmierci mężczyzny, który w grudniu ubiegłego roku zdezerterował i uciekł na Białoruś poinformował tamtejszy Komitet Śledczy. Według białoruskich władz Czeczko został znaleziony powieszony w miejscu zamieszkania.

Czeczko pełnił służbę w 11. Mazurskim Pułku Artylerii, wchodzącym w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, służył na granicy.

Wykorzystywany do szkalowania Polski

Według informacji strony białoruskiej został zatrzymany pod Tuszemlą na Grodzieńszczyźnie, a następnie poprosił o azyl polityczny. Na Białorusi Czeczko występował publicznie, m.in. w białoruskich mediach państwowych, oskarżając polskie władze o zbrodnie na nielegalnych migrantach. Twierdził m.in., że podczas służby na granicy "był zmuszany do zabijania ludzi".

Według polskich władz Czeczko został po ucieczce na Białoruś wykorzystany w operacji informacyjnej przeciwko Polsce.

W Polsce Czeczko został oskarżony o dezercję. 25-latek został też prawomocnie skazany za znęcanie się nad własną matką. Ostatnia rozprawa odbyła się 29 grudnia, gdy mężczyzna był już na Białorusi.


PAP/dad

Minister obrony Danii: jesteśmy gotowi wysłać na Ukrainę żołnierzy w ramach misji pokojowej

18.03.2022 10:30
Duński rząd jest gotowy do wysłania na Ukrainę żołnierzy w ramach misji pokojowej - powiedział minister obrony Morten Bodskov. Jak zauważa portal euroactiv, jest to odpowiedź na polską sugestię o potrzebie takiej misji na Ukrainie.

Investigate Europe: mimo embarga co najmniej 10 państw UE sprzedało Rosji broń za 346 mln euro w latach 2015-20

18.03.2022 09:59
Mimo embarga nałożonego na Rosję po aneksji Krymu w 2014 r. co najmniej 10 państw UE sprzedało jej w latach 2015-20 sprzęt wojskowy za 346 mln euro - informuje portal Investigate Europe. Sprzedaż uzbrojenia, w której przodowała Francja i Niemcy, była możliwa dzięki luce w zapisach sankcji.

Jarosław Kaczyński: musimy zatrzymać terror Putina

18.03.2022 11:27
Rosyjska inwazja na Ukrainę musi się skończyć i misja pokojowa na Ukrainie może być bardzo ważnym elementem drogi do tego; musimy zatrzymać terror Putina – powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wicepremier Jarosław Kaczyński.