Jak tłumaczył Jarosław Szajner, w systemie PESEL zarejestrowało się około miliona stu tysięcy uchodźców, a ministerstwo rodziny prowadzi dla nich programy aktywizacyjne.
Forum Dobroczynności to konferencja z udziałem ekspertów związanych z administracją państwową, sektorem pozarządowym i biznesem. Biorą w niej też udział przedstawiciele zagranicznych organizacji pomocowych.
Pracodawcy chętni do zatrudniania Ukraińców
Jak wynika z najnowszego badania Randstadt, 38 proc. pracodawców zatrudniło lub planuje zatrudnić Ukraińców w związku z wybuchem wojny. Chodzi głównie o firmy transportowe, budowlane i przemysłowe. Stanowiska oferowane pracownikom z Ukrainy są przede wszystkim tam, gdzie nie potrzebne są wysokie kwalifikacje lub gdzie utrzymuje się duże zapotrzebowanie na pracowników. Oferty dotyczą przede wszystkim pracowników fizycznych niewykwalifikowanych i wykwalifikowanych. Dość często poszukuje się też kierowców. Najczęściej oferowaną formą zatrudnienia jest praca tymczasowa.
15 proc. przedsiębiorstw deklaruje chęć zatrudnienia obywateli Ukrainy na stanowiskach biurowych i specjalistycznych.
Spośród firm zatrudniających Ukraińców przed wybuchem wojny, 2 proc. przyznało, że około połowy pracowników zdecydowało się na powrót do swojego kraju w związku z wojną, kolejne 29 proc. stwierdziło, że dotyczyło to mniej niż połowy zatrudnionych Ukraińców.
PAP/IAR/dad