Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki, założyciel białoruskiego ruchu obrony praw człowieka "Wiasna", od ponad roku jest przetrzymywany w areszcie, a ruch "Wiasna" już wcześniej został zlikwidowany. W ostatniej przed aresztowaniem rozmowie z Polskim Radiem Aleś Bialacki mówił o tworzeniu dokumentacji przestępstw reżimu. - Rozpoczynamy rejestrowanie przypadków stosowania tortur, pobić i poranień, do których doszło w trakcie zatrzymań, w transporcie, w komisariatach milicji i w więzieniu, gdy człowiek już siedzi - mówił Aleś Bialacki.
00:53 11981556_1.mp3 Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Materiał Katarzyny Ingram (IAR)
Przewodnicząca Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen powiedziała, że Aleś Bialacki został uhonorowany za działania na rzecz demokratycznych przemian. - Aleś Bialacki był jednym z inicjatorów ruchu demokratycznego, który powstał na Białorusi w latach 80. Poświęcił swoje życie promowaniu demokracji i działań pokojowych w swoim kraju - mówiła.
W 1996 roku Aleś Bialacki założył organizację Wiosna, która sprzeciwiała się zmianom konstytucyjnym dającym prezydentowi władzę absolutną.
Komitet noblowski przyznał również Pokojową Nagrodę rosyjskiemu Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał", które ujawnia przypadki represji, pomaga ich ofiarom i dokumentuje zbrodnie popełnione w okresie Związku Sowieckiego. Szef sekcji Polskiej Stowarzyszenia "Memoriał" Aleksandr Gurianow tuż przed decyzją władz Rosji o likwidacji organizacji wyrażał obawę o bezpieczeństwo zgromadzonych w archiwach dokumentów potwierdzających zbrodnie popełnione w okresie sowieckim i we współczesnej Rosji.
Trzecim laureatem Pokojowej Nagrody Nobla jest ukraińska organizacja Centrum Wolności Obywatelskich.
00:56 11981420_1.mp3 Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla to przekaz w stronę Kremla o tym, że Rosja czyni zło - tak decyzję komitetu noblowskiego skomentował członek zarządu Centrum Wolności Obywatelskich. Z Ihorem Kozłowskim rozmawiał na ten temat korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko (IAR)
Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla osób i organizacji działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie nagrody odbywa się 10 grudnia w Oslo. Dotychczas Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 102 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby - w 1994 i 2011 roku, 31 razy nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 69 razy wyróżniono jedną osobę lub organizację. Nagrodą uhonorowano łącznie 137 osób i organizacji, w tym 109 to laureaci indywidualni, a 28 to organizacje. W gronie pokojowych noblistów jest Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca "Solidarności".
IAR/dad