Redakcja Polska

Litwa przedłuża stan wyjątkowy na granicach do 2 maja

14.03.2023 13:03
Litwa po raz kolejny przedłużyła stan wyjątkowy na swoich granicach. Decyzja ta ma związek z trwającą na Ukrainie wojną.
Audio
  • Litwa przedłuża stan wyjątkowy na granicach do 2 maja. Materiał Kamila Zalewskiego
Litewskie wojska lądowe
Litewskie wojska lądowe - Lithuanian soldiers at Combined Resolve II/wikipedia

Stan wyjątkowy został przedłużony do 2 maja. Obowiązuje w strefie przygranicznej z Białorusią i z obwodem kaliningradzkim, a także w punktach kontroli granicznej. Premier Litwy Ingrida Šimonyte powiedziała, że prawdopodobnie jest to ostatni tego typu wniosek rządu. Ograniczenia, które obecnie związane są ze stanem wyjątkowym mają być wprowadzane w inny sposób. W ubiegłym tygodniu do litewskiego Sejmu trafiły m.in. projekty uchwał, które miałyby zalegalizować zawracanie nielegalnych migrantów z granicy, ograniczyć wjazd obywateli Rosji i zaostrzyć procedury wydawania wiz. W dalszym ciągu na Litwie obowiązywać będą ograniczenia wjazdu dla obywateli Rosji.


Posłuchaj
00:44 12249384_1.mp3 Litwa przedłuża stan wyjątkowy na granicach do 2 maja. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Jesienią w zeszłym roku kraje bałtyckie i Polska postanowiły, że nie będą wydawać wiz Schengen rosyjskim turystom. Zakaz wjazdu nie dotyczy jednak między innymi osób przybywających tam z powodów humanitarnych, dyplomatów, rosyjskich dysydentów i ich rodzin czy osób posiadających zezwolenia na pobyt stały oraz związanych z firmami transportowymi. Rosyjscy obywatele w dalszym ciągu mogą też korzystać z kolejowego połączenia tranzytowego z i do obwodu kaliningradzkiego.

Stan wyjątkowy na Litwie został wprowadzony 24 lutego ubiegłego roku.


IAR/dad

Saakaszwili w krytycznym stanie. Gosiewska: w każdej chwili możemy uruchomić samolot z misją medyczną

14.03.2023 11:09
- W każdej chwili możemy uruchomić samolot i polecieć do Gruzji z misją medyczną, by profesjonalnie przebadać byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. - Będzie to misja polskich lekarzy, której jednak patronuje 27 państw UE - dodała.

Rosyjskiej armii brakuje amunicji. Żołnierzy obowiązują dzienne limity wykorzystania pocisków

14.03.2023 11:45
Jak informują niezależne media rosyjska armia mierzy się z brakiem amunicji - donosi korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski. Wiadomość potwierdza także brytyjskie Ministerstwo Obrony. Największe problemy mają oddziały artyleryjskie, które wprowadziły dzienne limity wykorzystania pocisków.

Do końca kwietnia Muzeum Powstania Warszawskiego przyjmuje zgłoszenia kandydatów do nagrody im. Jana Rodowicza - Anody

14.03.2023 12:21
Odznaczenie od 2011 r. przyznawane jest osobom wyróżniającym się zaangażowaniem na rzecz innych oraz postawą stanowiącą przykład dla młodego pokolenia.