W stolicy Mongolii prezydent wziął udział w otwarciu Forum Biznesu z udziałem kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców, nie tylko z branży wydobywczej, ale też między innymi spożywczej i budowlanej. Andrzej Duda zaznaczył, że nasz kraj jest w czołówce unijnych eksporterów do Mongolii, obroty handlowe przekroczyły 90 milionów dolarów i ma dodatnie saldo w relacjach handlowych z tym krajem
- Cieszę się, że władze Mongolii są otwarte na dialog polityczny i współpracę gospodarczą z Polską, zwłaszcza w priorytetowych dla obu stron dziedzinach: poszukiwaniu i eksploatacji metali, w szczególności miedzi, zasobów energetycznych oraz ochronie środowiska (...) Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie perspektywy rysują się przed sektorem wydobywczym Mongolii - kraju dużej różnorodności i bogactwa złóż mineralnych. Jednocześnie, uznając fakt, że Polska nie jest samowystarczalna surowcowo, nasze interesy w tym sektorze wydają się być komplementarne a synergie możliwe do osiągnięcia - podkreślał Andrzej Duda.
Zacieśnieniu współpracy gospodarczej ma służyć uruchomienie w ubiegłym roku Konsulatu Honorowego RP w Erdenet, ważnym ośrodku przemysłu wydobywczego. Ponadto dziś Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy zawarł umowę z Państwową Służbą Geologiczną Mongolii w dziedzinie poszukiwań surowców krytycznych.
Jak podkreślał prezydent Andrzej Duda, to nie jedyne podpisane w Ułan Bator polsko-mongolskie porozumienia. - Chcę podkreślić, że do naszej współpracy podchodzimy realistycznie. Mamy świadomość ograniczeń wynikających chociażby z geografii, co przekłada się na trudności logistyczne. Robimy wiele, by te obiektywne bariery przełamywać. Głęboko wierzę, że podpisana dziś polsko-mongolska umowa o międzynarodowych przewozach drogowych będzie sporym ułatwieniem dla naszych przedsiębiorców. Podobnie, ułatwienia dla firm sektora rolno-spożywczego, w perspektywie wprowadzi memorandum o porozumieniu w zakresie służb weterynaryjnych, które podpisali dziś przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii RP i Generalnej Dyrekcji Służb Weterynaryjnych - Agencji Wykonawczej Rządu Mongolii - wyliczał polski przywódca.
Andrzej Duda dodał, że ważnym instrumentem wsparcia kontaktów biznesowych mogą być kredyty eksportowe oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz banki komercyjne.
Prezydent powiedział też, że do intensyfikacji polsko-mongolskich kontaktów, nie tylko w obszarze gospodarki, przyczyni się uruchomienie z początkiem przyszłego roku konsulatu RP w Ułan Bator. Placówka będzie świadczyć między innymi usługi wizowe.
Obecnie, do końca 2025 roku, obywatele polscy przyjeżdżający do Mongolii w celach turystycznych, są zwolnieni z wizy przy pobytach nieprzekraczających 30 dni.
IAR/dad