Delegacja rządowa udała się do Paryża po trumnę ze szczątkami Stefana Szolc-Rogozińskiego, pochodzącego z Kalisza pierwszego polskiego afrykanisty, podróżnika i badacza Kamerunu. Uroczystość pożegnania szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego odbędzie się w środę w godzinach popołudniowych przed ambasadą polską w Paryżu, skąd zostaną one przetransportowane do Polski.
W uroczystości weźmie udział delegacja z sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Janem Dziedziczakiem na czele. W delegacji są też pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Miejsc Pamięci Wojciech Labuda, prezydent Kalisza Krystian Kinastowski i uczniowie kaliskich szkół – laureaci konkursu wiedzy o Stefanie Szolc-Rogozińskim. Delegacja odwiedzi Cmentarz Montparnasse, pomnik Adama Mickiewicza przy Cours Albert, Bibliotekę Polską i pomnik Solidarności na placu Inwalidów w Paryżu.
Dziedziczak: to jest absolutnie historyczne wydarzenie
- To jest absolutnie historyczne wydarzenie. Stefan Szolc-Rogoziński wraca do domu, do kochanego Kalisza - powiedział minister Jan Dziedziczak. Podkreślił, że wydarzenie jest elementem szerszej polityki państwa polskiego, "której celem jest sprowadzanie do kraju naszych bohaterów w celu tworzenia miejsc kultu patriotycznego. Grób Szolca-Rogozińskiego będzie takim miejscem dla Kalisza i całego regionu - poinformował.
Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski powiedział PAP, że jest to bardzo ciekawy projekt związany z nieszablonową, inspirującą postacią, jaką był Stefan Szolc-Rogoziński.
- Odwaga i determinacja pozwoliły mu zrealizować niezwykłe, jak na okres, w którym żył, plany. Dzięki swoim osiągnięciom zapisał się w gronie najsłynniejszych kaliszan. Jestem przekonany, że przeniesienie jego szczątków z anonimowej, odnalezionej 10 lat temu mogiły do ojczyzny, sprawi, że pamięć o podróżniku będzie zachowana i pielęgnowana - powiedział.
Uroczystości w Kaliszu zaplanowano na 10 października 2023 r. Kaliszanin spocznie w grobie Repphanów i Scholtzów, w której są m.in. prochy rodziców podróżnika.
Działanie jest finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach projektu "Sprowadzenie do kraju szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego – ekshumacja, powtórny pogrzeb, upamiętnienie", realizowanego przez Fundację Nowe Drzewo Życia.
IAR/PAP/dad