Narzędzia cyfrowe mają coraz szersze zastosowanie w medycynie – często wspierają lekarzy w podejmowaniu decyzji terapeutycznych, uzupełniają ich pracę, dzięki czemu może znacząco poprawić się jakość diagnozy i szybkość leczenia.
- Polska staje się jednym z liderów w dziedzinie digitalizacji medycyny, a samo wykorzystanie nowych technologii pozwala na szybszy dostęp do danych, ich analizę oraz możliwość dostosowania terapii do potrzeb konkretnego pacjenta. Aplikacja "OWPK Bezpieczeństwo Immunoterapii", to narzędzie przynoszące podwójne korzyści w postaci optymalizacji pracy lekarza jak i skrócenia czasu leczenia oraz poprawy bezpieczeństwa pacjentów – podkreśla prof. Piotr Rutkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego – i dodaje – kluczowym aspektem dalszej poprawy opieki medycznej jest dotarcie do wszystkich onkologów klinicznych oraz lekarzy innych specjalności, m. in. pulmonologów, ginekologów, lekarzy internistów również prowadzących opiekę nad pacjentami z chorobami onkologicznymi.
Cyfryzacja medycyny jako priorytet w ochronie zdrowia
Jednym z celów w zakresie ochrony zdrowia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest właśnie cyfryzacja medycyny. Nowe technologie to już nie przyszłość, ale teraźniejszość medycyny. Wspierają działania z zakresu profilaktyki pierwotnej i wtórnej, są wykorzystywane w procesach diagnostycznych (patomorfologia, badania obrazowe), a coraz częściej również terapeutycznych. Digitalizacja jest wymogiem naszych czasów i jednym z punktów europejskiego planu walki z nowotworami, dlatego wszelkie narzędzia, które w dobie niedoboru personelu medycznego i rosnącej liczby zachorowań przyczyniają się do zaoszczędzenia czasu poprzez szybki dostęp do aktualnych wytycznych stosowanych w leczeniu – a jest nim na pewno Aplikacja "OWPK Bezpieczeństwo Immunoterapii", są bardzo cenne – podkreśla prof. Grażyna Kamińska-Winciorek z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, Oddział w Gliwicach. – w dobie dostępu do nowych technologii poprzez Aplikację lekarz ma możliwość zareagowania we właściwym momencie tak, aby nie przerwać terapii z jednoczesnym ograniczeniem działań niepożądanych, które mogą wystąpić podczas leczenia onkologicznego – dodaje ekspertka.
Stosowanie rozwiązań w postaci aplikacji to szukanie rozwiązań sprzyjających optymalizacji pracy lekarza, której jednak ostatecznym beneficjentem ma być pacjent.
- Dzięki współpracy między innymi z ekspertami z Politechniki Wrocławskiej stworzyliśmy aplikację, która ma spełniać szereg funkcji: jest przede wszystkim narzędziem edukacyjnym dla lekarzy, poprawia dostępność do wiedzy w zakresie działań niepożądanych w czasie stosowania immunoterapii, skraca czas potrzebny do diagnostyki oraz rozpoczęcia odpowiedniego leczenia z powodu pojawienia się działań niepożądanych – zaznacza współtwórczyni aplikacji, prof. Bożena Cybulska-Stopa, Kierownik Katedry Onkologii i Hematologii Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej oraz Kierownik Kliniki Onkologii Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
Jak podkreślają eksperci, aplikacja to także realne korzyści dla systemu ochrony zdrowia. Korzystanie z niej usprawnia proces zarządzania działaniami niepożądanymi co przekłada się na skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu, ogranicza koszty wynikające z hospitalizacji, generując tym samym oszczędności dla całego systemu.
Z profesorem Piotrem Rutkowskim, Prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, rozmawiał Przemysław Pawełek.