Redakcja Polska

Grupa Ramstein ogłasza pół miliarda euro pomocy dla Ukrainy. Do inicjatywy amunicyjnej dołącza Szwecja

20.03.2024 14:44
Państwa Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy ogłosiły kolejną pomoc dla walczącego z rosyjską agresją kraju. Łączna wartość pakietu wyniesie 500 mln euro - uzgodniono podczas spotkania w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech. Do inicjatywy dołączyła Szwecja, a nie wyklucza tego Finlandia. 
Washington Post: Ukrainie zaczyna brakować amunicji
"Washington Post": Ukrainie zaczyna brakować amunicji Shutterstock/Dmytro Larin

W spotkaniu tak zwanej Grupy Ramstein uczestniczyli ministrowie obrony i wysocy rangą oficerowie z ponad 50 państw. Konferencję zwołał sekretarz obrony USA Lloyd Austin, który zapewniał Ukrainę o solidarności Zachodu. - Wolny świat nie pozwoli Ukrainie upaść - mówił Austin.


Posłuchaj
01:02 12876657_1.mp3 Państwa Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy ogłosiły kolejną pomoc dla walczącego z rosyjską agresją kraju. Łączna wartość pakietu wyniesie 500 mln euro - uzgodniono podczas spotkania w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech. Materiał Macieja Wiśniewskiego (IAR)

 

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że Ukraina może liczyć na dalsze wsparcie. - Na to spotkanie Grupy Ramstein przygotowaliśmy pakiet pomocowy o wartości prawie pół miliarda euro. Należy do niego 10 tysięcy pocisków artyleryjskich z zapasów Bundeswehry - powiedział Boris Pistorius. Niemcy zobowiązały się także do zakupu 100 tysięcy sztuk amunicji u krajowych producentów oraz sfinansowania czeskiej inicjatywy zakładającej zakup 180 tysięcy sztuk pocisków. Ukraina ma otrzymać ponadto 100 bojowych wozów piechoty i 100 transporterów opancerzonych.

Minister obrony Niemiec odmówił natomiast skomentowania debaty wokół dostaw pocisków manewrujących Taurus do Kijowa, które blokuje kanclerz Olaf Scholz. - Na ten temat powiedziano już wszystko - oświadczył Boris Pistorius.

Szwedzi dołączają do czeskiej inicjatywy

Szwecja ogłosiła swoje dołączenie do koalicji, jednocześnie publikując informację o przekazaniu Ukrainie 15 pakietu pomocy wojskowej, który ma być największym pod względem wartości, jaki dotychczas zapowiedziano. Obecnie około 15-18 krajów wyraża zainteresowanie dołączeniem do czeskiej inicjatywy amunicyjnej, w tym Finlandia.


Posłuchaj
00:52 12877384_1.mp3 Więcej pocisków artyleryjskich i do systemów obrony przeciwlotniczej. Tego Kijów spodziewa się po ustaleniach wczorajszego spotkania w Ramstein. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Spotkanie Grupy Ramstein

Było to 20. spotkanie Grupy Ramstein, obejmującej ponad 50 krajów zachodnich, które oficjalnie połączyły siły jako Grupa Kontaktowa na rzecz Obrony Ukrainy. Grupa spotkała się po raz pierwszy w 2022 roku w amerykańskiej bazie sił powietrznych w niemieckim Ramstein.

IAR/Defence24/dad

Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie zmniejszyły ich produkcję o ponad 10 procent

19.03.2024 15:03
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie ograniczyły ich produkcję o ponad jedną dziesiątą. Tak szacują eksperci od spraw bezpieczeństwa energetycznego. Ukraińcy za pomocą dalekosiężnych dronów w ciągu ostatnich tygodni dokonali kilkunastu udanych uderzeń w rosyjskie zakłady przetwórstwa ropy naftowej.

Do Polski przybyło kolejnych 18 koreańskich czołgów K2

20.03.2024 13:43
Do Polski drogą morską przybył w ostatnich dniach transport złożony z 18 czołgów K2 - poinformował w środę Sztab Generalny WP. "Wojsko Polskie systematycznie zwiększa swoje zdolności obronne" - podkreślili wojskowi.

Minister Radosław Sikorski: rakiety Taurus miałyby znaczący wpływ na zdolności obronne Ukrainy

20.03.2024 12:20
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ocenił, że pozyskanie przez Ukrainę niemieckich rakiet manewrujących Taurus miałoby znaczący wpływ na jej zdolność do samoobrony. W rozmowie z niemiecką agencją prasową - DPA - szef polskiej dyplomacji zachęcał Ukrainę, by naciskała na Niemcy w sprawie przekazania Taurusów, czego do tej pory odmawiają.