Redakcja Polska

Ewaukacja Rafah. Polska Misja Medyczna nadal pomaga

13.05.2024 15:42
Sytuacja humanitarna w Rafah w Strefie Gazy staje się coraz trudniejsza. Polska Misja Medyczna - która pomaga na miejscu - zapowiada dalsze wsparcie dla cywili
Audio
  • Izraelska armia nakazała mieszkańcom Rafah ewakuację do miejsc, które nazywa strefami humanitarnymi, ale - jak wskazują organizacje pomocowe - nie ma tam dobrych warunków. "Sytuacja jest bardzo zła" - mówi Jakub Belina-Brzozowski z Polskiej Misji Medycznej [posłuchaj]
Granica w Rafah
Granica w Rafah Anas-Mohammed/ Shutterstock

Izraelska armia nakazała mieszkańcom Rafah ewakuację do miejsc, które nazywa strefami humanitarnymi, ale - jak wskazują organizacje pomocowe - nie ma tam dobrych warunków. "Sytuacja jest bardzo zła" - mówi Jakub Belina-Brzozowski z Polskiej Misji Medycznej. Dodaje, że ewakuacja z Rafah oznacza dla wielu ludzi kolejną w ostatnich miesiącach ucieczkę.

Polska Misja Medyczna pracuje na miejscu z lokalną organizacją palestyńskich lekarzy. Ze względu na blokady przejść granicznych, potrzebne rzeczy są kupowane na miejscu - to ograniczone ilości leków, żywności czy ubrań.
"Zawieszenie broni i szerokie otwarcie granic na pomoc humanitarną to jedyny sposób, by w pełni skutecznie ratować ludzkie życia" - mówią przedstawiciele organizacji. 

Izraelska armia zajmuje Dżabaliję na północy Strefy Gazy, jednocześnie nadal bombardując inne części enklawy, w tym Rafah na południu. Cel, to - jak zapewnia Izrael - ostatecznie rozbicie Hamasu.

Stany Zjednoczone krytykują to podejście, zwracając uwagę na sytuację cywili, którzy codziennie tracą życie.
Ostatniej doby tylko w Al-Maghazi i Al-Zawaida zginęło czterech Palestyńczyków, rannych zostało 35 osób - głównie kobiety i dzieci. Ministerstwo zdrowia Gazy podało, że w trwającej od października wojnie zginęło już ponad 35 tysięcy Palestyńczyków. 

W rozmowie z telewizją NBC amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Izrael musi mieć wiarygodny plan dotyczący cywili. Dopytywany czy taki widział, odparł, że nie. Stwierdził też, że na tereny, który Izrael określał jako "oczyszczone" z terrorystów, wracają ludzie Hamasu. "Na północy, nawet w Chan Junis, Hamas wraca" - stwierdził Antony Blinken. Jak ocenił, ewentualna lądowa inwazja na Rafah nie spowoduje, że terrorystów już tam nie będzie: "Jeśli izraelska armia wejdzie do Rafah, nadal będą tam tysiące uzbrojonych ludzi Hamasu".

Prezydent Joe Biden zapowiedział, że jeśli Izrael przeprowadzi pełną inwazję na Rafah, Stany Zjednoczone przestaną wysyłać mu broń.

Według ministerstwa zdrowia Gazy, od wybuchu wojny zginęło ponad 35 tysięcy Palestyńczyków.

Zobacz więcej na temat: Strefa Gazy

Caritas Polska: Strefa Gazy woła o pomoc

09.05.2024 09:29
Strefa Gazy woła o pomoc - alarmują przedstawiciele Caritas Polska. W Jerozolimie rozmawiają oni na temat zwiększenia wsparcia humanitarnego dla palestyńskiej enklawy.

Krzysztof Szczerski: rezolucja ONZ to ważny krok w rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego

11.05.2024 09:15
Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego w sprawie członkostwa Palestyny w ONZ to ważny krok w kierunku dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dlatego Polska za nią głosuje – uzasadniał stały przedstawiciel RP przy ONZ 

Sekretarz generalny ONZ: konieczne jest natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy

12.05.2024 12:00
Izraelskie wojsko prowadzi cały czas ostrzał Strefy Gazy. Społeczność międzynarodowa alarmuje, że dalsza ofensywa w Rafah pogłębi kryzys humanitarny w regionie.