Redakcja Polska

Zwolniono kilkudziesięciu białoruskich więźniów politycznych. Wielu wciąż pozostaje więzionych

03.07.2024 15:40
Białoruski reżim uwolnił część więźniów politycznych. Według informacji Polskiego Radia może chodzić o ok. 30 osób. Doniesienia o uwolnieniach potwierdzają też politycy białoruskiej opozycji i działacze na rzecz praw człowieka.
Białoruski reżim represjonuje tysiące osób
Białoruski reżim represjonuje tysiące osóbŹródło: x.com/Sviatlana Tsikhanouskaya @Tsihanouskaya

Przebywająca na emigracji działaczka na rzecz uwolnienia więźniów politycznych Jauhienia Douhaja przekazała Polskiemu Radiu, że docierają do niej informacje o kolejnych uwalnianych więźniach. Szefowa inicjatywy "Palitwiazynka" zaznaczyła, że względów bezpieczeństwa nie chce podawać ich personaliów.

- Dokładnych danych nie mogę przekazać na prośbę rodzin uwalnianych. Ja osobiście wiem o czterech uwolnionych: trzech kobietach i mężczyźnie. Są informacje o co najmniej 30 osobach. Uwalniają ich bez rozgłosu, szybko wywożą, aby uniknąć zgromadzeń przed koloniami karnymi - zaznaczyła Jauhienija Douhaja w rozmowie z Polskim Radiem.

Wielu wciąż więzionych

Wcześniej o uwolnieniach informowała na platformie X liderka białoruskich sił demokratycznych Swiatłana Cichanouska. "Dzisiaj byliśmy świadkami pierwszych przypadków uwolnienia niektórych więźniów politycznych na Białorusi – poinformowała w środę. Cichanouska nie podała więcej żadnych szczegółów, w tym liczby uwolnionych ani ich nazwisk. Napisała tylko, że cieszy się, że ludzie ci są wolni i wracają do bliskich.

"Wielu jest jednak wciąż na listach humanitarnych (prawdopodobnie chodzi o listy więźniów politycznych - przyp.red.). Wieści o uwolnieniu to jest to, co chcemy słyszeć o każdym więźniu politycznym" – przekazała Cichanouska.

We wtorek media przytoczyły wypowiedź samozwańczego przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki, z której wynikało, że w najbliższych dniach w kraju może dojść do uwolnienia "ciężko chorych" więźniów politycznych.

Według szacunków obrońców praw człowieka i białoruskiej opozycji w białoruskich więzieniach przebywa ponad 1400 więźniów politycznych. Nieuznawany białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka 4 lata temu po sfałszowanych wyborach i fali protestów uruchomił aparat represji na niespotykaną dotąd skalę. Tysiące osób zostało skazanych, kolejne kilkaset tysięcy musiało uciekać z kraju.

IAR/PAP/dad

Bez rozmowy o reparacjach, ale z obietnicą wparcia ofiar okupacji. Kanclerz Niemiec z wizytą w Warszawie

03.07.2024 09:54
Nie było rozmowy o reparacjach, kanclerz Olaf Scholz zadekarował, że Niemcy będą wspierać polskie ofiary, które doświadczyły niemieckiej okupacji. Podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza RFN Olafa Scholza, szef niemieckiego rządu podtrzymał stanowisko Berlina, że sprawa reparacji dla Polski za agresję w 1939 roku i czasy okupacji, z punktu prawnego i formalnego jest zamknięta.

Rosyjscy prawnicy przygotowali projekt konstytucji po upadku reżimu Putina

03.07.2024 11:25
Grupa rosyjskich prawników niezależnych przygotowała projekt konstytucji Rosji. Działający pod szyldem Instytutu Globalnej Odbudowy prawnicy: Grigorij Judin, Jewgienij Roszczin i Artiom Magun chcą, aby dokument stał się podstawą zmiany ustroju Federacji Rosyjskiej po upadku reżimu Władimira Putina. Autorzy skonsultowali projekt z innymi prawnikami, głównie specjalistami w dziedzinie prawa konstytucyjnego i przedstawili organizacjom opozycyjnym działającym na emigracji.