Redakcja Polska

Bez rozmowy o reparacjach, ale z obietnicą wparcia ofiar okupacji. Kanclerz Niemiec z wizytą w Warszawie

03.07.2024 09:54
Nie było rozmowy o reparacjach, kanclerz Olaf Scholz zadekarował, że Niemcy będą wspierać polskie ofiary, które doświadczyły niemieckiej okupacji. Podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza RFN Olafa Scholza, szef niemieckiego rządu podtrzymał stanowisko Berlina, że sprawa reparacji dla Polski za agresję w 1939 roku i czasy okupacji, z punktu prawnego i formalnego jest zamknięta.
Olaf Scholz i Donald Tusk w Warszawie
Olaf Scholz i Donald Tusk w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówił w Warszawie, że pamięć i przepracowanie historii nigdy się nie skończy. - Niemcy są świadome swojej odpowiedzialności za czasy drugiej wojny światowej - dodał. Zapowiedział, że Niemcy będą wspierać polskie ofiary, które doświadczyły niemieckiej okupacji i ocalały z II wojny światowej oraz dodał, że rządy Polski i Niemiec rozmawiają w sprawie zadośćuczynienia żyjącym ofiarom nazistów. Wyraził też nadzieję, że dojdzie do porozumienia.


Posłuchaj
00:46 13073996_1.mp3 Nie było rozmowy o reparacjach, kanclerz Olaf Scholz zadeklarował, że Niemcy będą wspierać polskie ofiary, które doświadczyły niemieckiej okupacji. Materiał Anety Pawłowskiej-Krać (IAR)

 

- Wszystko zostało już powiedziane, więc może powinienem dodać, że robimy to, co robimy, ponieważ czujemy taką potrzebę, ponieważ czujemy się moralnie i całym sercem zaangażowani w odpowiedzialność, którą ponosimy, i dlatego ważne jest, abyśmy mogli to robić - dodał kanclerz Niemiec.

Budowa Domu Polsko-Niemieckiego

Rząd federalny podjął również decyzję o budowie w Berlinie miejsca pamięci tych, którzy okupacji nie przeżyli. - Dom Polsko-Niemiecki ma być widocznym znakiem przeciwko zapomnieniu i ma być jednocześnie przestrogą na przyszłość - powiedział Olaf Scholz. Kanclerz dodał, że Niemcy są świadome odpowiedzialności za przeszłość i przysporzone Polsce cierpienia, dlatego chcą być odpowiedzialne za obecne bezpieczeństwo i wolność Europy.

Kanclerz Niemiec mówił, że stanowisko niemieckiego rządu w kwestiach reparacji wojennych, których poprzedni rząd żądał od Berlina, jest znane, ale to nie zmienia dążenia do zadośćuczynienia ofiarom. Według szacunków chodzi o około 40 tysięcy osób.


Posłuchaj
00:53 13073540_1.mp3 Rozmowa o naprawie krzywd powinna budować dobre relacje i nigdy więcej nie powinna stać się przedmiotem wojny dyplomatycznej - tak mówił w Warszawie premier Donald Tusk po zakończeniu polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Materiał Sylwii Białek (IAR)

 

Premier Donald Tusk, mówiąc o odpowiedzialności Niemiec za drugą wojnę światową, podkreślał, że "Polska jako jedna z największych ofiar tego konfliktu, a Niemcy jako sprawcy tego nieszczęścia i tej tragedii, dzisiaj jako narody wolne, demokratyczne i europejskie powinny wspólnie skutecznie zadbać o to, aby Europa była bezpieczna i żeby wojna nigdy się nie powtórzyła".

Premier podkreślił, że jesteśmy na dobrej drodze, aby znów z pełnym przekonaniem mówić o przyjaźni polsko-niemieckiej. Donald Tusk powiedzia też, że w sprawach historycznych "szukają z kanclerzem odpowiednich słów i metod, bo zdają sobie sprawę z tego, jak ciągle wrażliwych kwestii dotykają".

Duda o kwestiach reparacji

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie zgadza się z twierdzeniem premiera Donalda Tuska, że polskie władze prawnie skutecznie zrzekły się roszczeń do zadośćuczynienia od Niemiec za krzywdy doznane przez Polaków w czasie drugiej wojny światowej.

- Pamiętajmy o tym, że Polska poniosła gigantyczne straty na skutek niczym nie sprowokowanej agresji Niemiec w 1939 roku i podczas okupacji niemieckiej. Nie podzielam stanowiska, że Polska w skuteczny sposób zrzekła się praw i roszczeń do zadośćuczynienia za krzywdy. Jeżeli premier zgadza się z niemieckim stanowiskiem, że doszło do zrzeczenia, to ja się nie zgadzam- powiedział Andrzej Duda.

Europoseł PiS i były wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk uważa, że - jak to ujął - "spraw odszkodowań, zadośćuczynienia i reparacji nie uda się rządowi niemieckiemu oraz politykom Platformy Obywatelskiej zamieść pod dywan". W mediach społecznościowych opublikował oświadczenie po spotkaniu premiera Donalda Tuska i Kanclerza Niemiec. Olaf Scholz oświadczył, że Niemcy będą wspierać polskie ofiary, które doświadczyły niemieckiej okupacji i ocalały z II wojny światowej. Rząd federalny podjął również decyzję o budowie w Berlinie miejsca pamięci tych, którzy okupacji nie przeżyli. Podkreślił przy tym, że pozycja rządu Niemiec w sprawie wypłaty Polsce reparacji wojennych pozostaje niezmienna.

Mularczyk: będziemy domagać się wypłaty reparacji

Zdaniem Arkadiusza Mularczyka deklaracje kanclerza to stanowczo za mało. - Wybudowanie Domu Polskiego w Berlinie oraz kwestie bezpieczeństwa NATO i Ukrainy nie zamykają, ani nawet nie otwierają sprawy zadośćuczynienia Polsce strat II Wojny Światowej. Te drzwi do zadośćuczynienia dla żyjących jeszcze ofiar zostały dziś jedynie uchylone dzięki nieustępliwej postawie, jaką poprzedni rząd i jego dyplomacja prezentowały w stosunkach z Niemcami - napisał Arkadiusz Mularczyk w oświadczeniu i dodał: "będziemy nadal domagać się pełnej wypłaty środków za straty Polski poniesione w czasie II Wojny Światowej".

Arkadiusz Mularczyk był pełnomocnikiem poprzedniego rządu do spraw odszkodowań za szkody wyrządzone przez agresję i okupację niemiecką w latach 1939-1945. Wysokość roszczeń Polski wobec Niemiec w ramach reparacji wyliczono wówczas na ponad 6 bilionów złotych.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Olaf Scholz Donald Tusk

Analitycy wojskowi: Putin wierzy w wojnę na wyniszczenie, nie pójdzie na ugodę

01.07.2024 15:00
Władimir Putin wierzy w wojnę na wyniszczenie - informują analitycy amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną. W ich ocenie rosyjski dyktator nie zgodzi się na rokowania pokojowe i będzie stawiał warunki równoznaczne z kapitulacją Ukrainy.

Premier Węgier Orban przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa

02.07.2024 09:57
Według nieoficjalnych informacji do ukraińskiej stolicy przybył premier Węgier Viktor Orban. Ma spotkać się tam z prezydentem Zełenskim. Stosunki między Kijowem i Budapesztem od długiego czasu są chłodne, a węgierskie władze znane są z dobrych kontaktów z Kremlem.

Polska i Niemcy będą współpracować w sprawie wspólnej obrony przeciwlotniczej

02.07.2024 14:07
Polska i Niemcy będą współpracowały na rzecz europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej. Zapowiedział to premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.