Redakcja Polska

Polska i Niemcy będą współpracować w sprawie wspólnej obrony przeciwlotniczej

02.07.2024 14:07
Polska i Niemcy będą współpracowały na rzecz europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej. Zapowiedział to premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Premier Donad Tusk oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz
Premier Donad Tusk oraz kanclerz Niemiec Olaf ScholzPAP/Marcin Obara

Szef polskiego rządu podkreślił, że podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych szczegółowo omawiano kwestie bezpieczeństwa, w tym między innymi sprawy związane z tak zwaną Żelazną Kopułą nad Europą.

- Nasze uczestnictwo w istniejącej inicjatywie na rzecz obrony przeciwlotniczej Europy powinno ułatwić dojście do dobrego finału jakim byłaby europejska kopuła dająca bezpieczne niebo. O szczegółach będziemy dalej dyskutować - mówił premier Donald Tusk.

Szef rządu dodał, że "Niemcy są gotowe brać odpowiedzialność, wspólnie z innymi państwami, za granice zewnętrzne Unii Europejskiej". Szef rządu przypomniał, że projekt "Tarcza Wschód", wspólny z państwami bałtyckimi, jest projektem infrastrukturalnym, który ma wzmocnić bezpieczeństwo granicy europejskiej. - Nie mam żadnych wątpliwości, że również w interesie państwa niemieckiego jest to, żeby ta granica była strzeżona w sposób efektywny  powiedział szef rządu.

Scholz: mamy wspólną odpowiedzialność za obronność i bezpieczeństwo Europy

- Wiemy wszyscy, że mamy wspólną odpowiedzialność za obronność i bezpieczeństwo Europy. Dotyczy to wszystkich wymiarów, także jeśli chodzi o granice zewnętrzne - mówił kanclerz Niemiec Olaf Scholz na wspólnej konferencji z premierem polskiego rządu Donaldem Tuskiem.

Scholz zaznaczył, że Niemcy nie mają granic zewnętrznych UE, ale są zainteresowane tym, żeby granice te dobrze funkcjonowały. Zwrócił przy tym uwagę, że do Niemiec przybyło 300 tys. kobiet i mężczyzn w ramach nielegalnej imigracji. Przypomniał również, że na Litwie jest brygada Bundeswehry.

W tym kontekście kanclerz Niemiec podkreślał, że kwestie dotyczące granic, jak również kwestie dotyczące obronności, są przedmiotem polityki jego rządu. 0 Kiedy myślimy o obronności powietrznej, to mamy też na myśli rozwój infrastruktury obronności, tak, aby wojska mogły się przemieszczać z Niemiec lub przez Niemcy. To są kwestie, którymi się teraz zajmujemy. Tutaj mówimy jednym głosem. Musimy mieć wspólne stanowisko i musimy dobrze ze sobą współpracować w ramach NATO i UE, aby ta współpraca była zwiększona - powiedział Scholz.

Dodał, że dotyczy to także inicjatywy European Sky Shield, do której dołączyło 20 krajów. - Chodzi o to, by mieć wspólne przetargi skoordynowane w ramach UE i NATO - podkreślił.


PAP/IAR/dad

Premier Węgier Orban przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa

02.07.2024 09:57
Według nieoficjalnych informacji do ukraińskiej stolicy przybył premier Węgier Viktor Orban. Ma spotkać się tam z prezydentem Zełenskim. Stosunki między Kijowem i Budapesztem od długiego czasu są chłodne, a węgierskie władze znane są z dobrych kontaktów z Kremlem.

Na Litwie w tym tygodniu zostanie rozmieszczony system obrony powietrznej Patriot

02.07.2024 11:20
Na Litwie w tym tygodniu zostanie rozmieszczony system obrony powietrznej Patriot z Holandii. Związane jest to z ćwiczeniami wojskowymi, które rozpoczną się w niedzielę.

Komisja Europejska zgodziła się na zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy

02.07.2024 12:17
Jest zgoda Komisji Europejskiej na zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy. Ostateczne zaakceptowanie korekt przez unijne kraje zaplanowano na 16 lipca. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze doniesienia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.