Jeden z laureatów - Karol Biernacki - jako konsul honorowy na Węgrzech działa od 40 lat. Zorganizował wystawę o Rzezi Wołyńskiej, doprowadził do przetłumaczenia na język węgierski Raportu Witolda Pileckiego, prowadzi Fundację imienia Wacława Felczaka. Powiedział, że swoją działalnością spłaca Polsce dług wdzięczności. - Mimo to jest wciąż wiele plam dotyczących polskiej historii, które należy wyjaśniać i tłumaczyć tak bardzo przyjaznemu Polsce narodowi, jakim są Węgrzy - podkreślał Karol Biernacki.
Nagrodę otrzymał także Bartłomiej Moszoro - od 27 lat konsul honorowy w Rosario w Argentynie. Publikował w "Głosie Polskim" w Argentynie, zorganizował wiele wystaw, w mediach społecznościowych publikuje filmy związane z historią Polski.
Wiceprezes IPN Karol Polejowski życzył uhonorowanym, by nie ustawali w przekazywaniu pokoleniom prawdy o polskiej historii. - Generał Maczek powiedział - polski żołnierz bije się za wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski - ta prawda jest ponadczasowa, to my jako Polacy możemy pokazać te chlubne karty polskiej historii - podkreślił wiceszef IPN.
Nagrodę Ambasador Polskiej Historii otrzymał także Gilbert Van Landschoot z Belgii, twórca kanadyjsko-polskiego Muzeum Wojny w Agedem poświęconego Pierwszej Dywizji Pancernej Generała Maczka. Laureatem jest również Stowarzyszenie Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej w Belgii, działające od 1968 roku z inspiracji generała Maczka.
Nagrodą Ambasador Polskiej Historii na początku października w Londynie uhonorowano także portal "British Poles" oraz stowarzyszenie "Polish Sue Association". "Britosch Poles" komentuje i często odkłamuje informacje o polskiej historii, opiekuje się grobami i weteranami. Z kolei stowarzyszenie "Polish Sue Association" organizuje między innymi Dni ORP "Błyskawica", akcję Zapal Znicz Polskim Bohaterom w Anglii, obchody Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów.
IAR/dad