Jednym z najważniejszych tematów rozmów Zełenskiego z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Donaldem Tuskiem jest kontynuacja wsparcia wojskowego i humanitarnego dla Ukrainy. Polska od początku rosyjskiej agresji aktywnie angażuje się w pomoc sąsiadowi, udzielając wsparcia militarnego oraz logistycznego.
Istotnym elementem rozmów mają być również kwestie związane z negocjacjami akcesyjnymi Ukrainy do Unii Europejskiej. Polska, która wkrótce obejmie prezydencję w Radzie UE, zapowiada, że otwarcie pierwszego klastra negocjacyjnego z Ukrainą będzie jednym z priorytetów. W kontekście euroatlantyckim wizyta ta jest symbolicznym przypomnieniem, że bezpieczeństwo regionu zależy od trwałej stabilizacji Ukrainy.
Podziękowanie dla Warszawy i Warszawiaków
Minister sportu i turystyki, pytany o wizytę Wołodymyra Zełenskiego w radiu RMF FM, ujawnił, że prezydent Ukrainy poprosił także o spotkanie z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. - Prezydent Zełenski zamierza odznaczyć Rafała Trzaskowskiego i podziękować Warszawie za pomoc udzielaną Ukraińcom podczas wojny - poinformował minister.
- Podziękowania dla warszawiaków, tak jak i dla wszystkich Polaków, po prostu się nam należą. Prezydent przyjmie te podziękowania w imieniu warszawiaków, nie własnym - podkreślił na antenie Sławomir Nitras.
Minister wyraził również nadzieję na kontynuację dialogu i budowanie porozumienia. - Przed nami proces, którego byliśmy blisko na początku wojny – proces zgody i szukania pojednania. Ekshumacje są bardzo ważne, są warunkiem z naszej strony niedyskutowalnym. Wierzę, że dojdzie do porozumienia, ekshumacji i przeprosin Ukraińców za Wołyń w przyszłości - zaznaczył.
Trudne sprawy historyczne
Ważnym kontekstem wizyty jest przełomowa zgoda Kijowa na przeprowadzenie ekshumacji ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich. Prace poszukiwawcze rozpoczną się w Puźnikach, gdzie odkryto szczątki Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej. Proces ekshumacyjny realizowany będzie przy współpracy Fundacji Wolność i Demokracja, Instytutu Pamięci Narodowej oraz ukraińskich ekspertów.
Historia zbrodni wołyńskiej pozostaje bolesnym elementem relacji polsko-ukraińskich. Według danych IPN, w latach 1943–1945 na Wołyniu oraz w Małopolsce Wschodniej zamordowano około 120 tysięcy Polaków. W ciągu ostatnich lat Polska wielokrotnie zabiegała o możliwość upamiętnienia ofiar i nadania im godnego pochówku. Wizyta prezydenta Zełenskiego jest postrzegana jako krok w kierunku pojednania, czego symbolicznym wyrazem było podpisane w 2023 roku orędzie - "Przebaczenie i pojednanie".
Kwestie bezpieczeństwa
Ukraina stoi przed ogromnym kryzysem energetycznym spowodowanym systematycznym niszczeniem infrastruktury przez rosyjskie ostrzały. W rozmowach w Warszawie omawiane są kwestie dotyczące dalszego wsparcia Ukrainy w odbudowie systemu energetycznego, dostawach sprzętu ratunkowego oraz rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.
- Walka Ukrainy o przetrwanie to także walka o stabilność w regionie - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas wcześniejszych rozmów z Wołodymyrem Zełenskim.
Polska pozostaje kluczowym partnerem logistycznym, umożliwiając transport uzbrojenia i pomocy humanitarnej przez swoje terytorium. W trakcie wizyty poruszono także kwestię wzmocnienia wspólnej obrony w kontekście przyszłych szczytów NATO.
Symboliczne znaczenie
Od początku pełnienia swojej funkcji Wołodymyr Zełenski wielokrotnie odwiedzał Polskę, a jego wizyty miały zarówno oficjalny, jak i roboczy charakter. Ostatnia wizyta ma szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę historyczne porozumienia i trudną sytuację międzynarodową.
Władze polskie liczą, że współpraca między krajami będzie dalej się zacieśniać, a Ukraina zyska kolejne narzędzia do obrony i odbudowy swojego kraju. W kontekście akcesji do struktur unijnych i NATO, Warszawa zamierza być ambasadorem Ukrainy na forum międzynarodowym.
Przypomnijmy, że w kwietniu 2023 roku prezydent Zełenski, podczas wizyty w Warszawie, otrzymał Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie państwowe. Podobne gesty symbolizują głęboką więź między narodami i podkreślają wspólną wizję przyszłości opartej na bezpieczeństwie i wolności.
Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie nie tylko umacnia więzi polsko-ukraińskie, ale także przypomina, że przyszłość Europy zależy od solidarności wobec wspólnych wartości i skutecznego reagowania na zagrożenia.
IAR/PRdZ/dad