Redakcja Polska

Zaginięcie Anżeliki Mielnikawej. Prokuratura wszczyna śledztwo

17.04.2025 13:55
Lubelska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zaginięcia białoruskiej opozycjonistki Anżeliki Mielnikawej - podaje "Rzeczpospolita". Gościła w Sejmie i Senacie, a w lutym wzięła udział w forum organizowanym w Gdańsku przez MSZ. Zniknęła 25 marca, a według innego opozycjonisty Pawła Łatuszki, telefon kobiety od 19 marca znajduje się na Białorusi.
Anżelika Mielnikawa podczas wizyty w polskim Senacie
Anżelika Mielnikawa podczas wizyty w polskim SenacieŹródło: x.com/@SenatRP Polski Senat

Śledztwo ma być prowadzone w sprawie pozbawienia wolności oraz współpracy z obcym wywiadem. Jednocześnie gazeta informuje, że nikt z członków rodziny nie zgłosił jej zaginięcia.

Anżelika Mielnikawa od 2022 roku prowadziła w Polsce fundację Białoruś Liberty. Finansowała ona tzw. Cyberpartyzantów, czyli organizację, która zajmuje się ujawnianiem niewygodnych danych dla reżimu w Mińsku. "Rzeczpospolita" pisze, że utworzyła dla opozycjonistów własną nagrodę w wysokości 10 tysięcy euro.

Członkowie Cyberpatyzantów zapewniają, że nie posiadała o nich informacji wrażliwych, jednak miała dane osobiste wielu opozycjonistów. Współpracownicy Anżeliki Mielnikawej uważają, że jej zniknięcie zostało zaplanowane, nie wiadomo jednak przez kogo.

Zniknięcie tak wpływowej osoby wśród białoruskich opozycjonistów może skompromitować całe środowisko, ale i polskie służby - czytamy w "Rzeczpospolitej".


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Aleksander Łukaszenka

Głaz pamięci w Berlinie. Ruszają prace przy "polskim pomniku"

17.04.2025 10:57
Naprzeciwko Bundestagu pojawił się głaz, który ma służyć jako prowizoryczny pomnik dla ofiar niemieckiej okupacji w Polsce

Breda – "polskie" miasto w Niderlandach. Nowe życie dla polskiego ośrodka dzięki wsparciu MSZ

17.04.2025 11:59
Breda, malownicze miasto w południowej części Niderlandów, od dziesięcioleci nosi w sercu wyjątkową więź z Polską. To tutaj, 29 października 1944 roku, żołnierze 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka wyzwolili miasto spod niemieckiej okupacji. Do dziś mieszkańcy Bredy - zarówno Holendrzy, jak i liczna społeczność polonijna - pielęgnują pamięć o tamtych wydarzeniach.

"Szansa na ocieplenie relacji". Niemieckie media po wizycie Scholza w Warszawie

17.04.2025 13:23
Spotkanie za zamkniętymi drzwiami i kilka upublicznionych zdjęć. Za Odrą rozmowy polskiego premiera z niemieckim kanclerzem w Warszawie nie jest szeroko komentowane.