Na galę, która odbyła się 28 września we Lwowie, przybyli sympatycy i przyjaciele klubu, kibice, polscy działacze i władze konsularne. W uroczystości wzięła udział również Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i z Polakami za Granicą resortu spraw zagranicznych Polski. - Dzięki temu, że 10 lat temu reaktywowany został klub Pogoń Lwów, możemy tę tradycję narodową w wymiarze sportowym dalej kultywować, pielęgnować i przede wszystkim aktywizować młode środowiska tutaj na Ukrainie - powiedziała Iwona Kozłowska.
Prezes klubu Marek Horbań wręczył okolicznościowe odznaczenia. Jak przyznał, sukces klubu to praca wielu osób, które często są niewidoczne. - Klub wiele im zawdzięcza i dlatego wielu z nich zostało odznaczonych - tłumaczył prezes. Odznaczenia otrzymali między innymi byli konsulowie we Lwowie Jacek Żur i Marcin Zieniewicz, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, przyjaciele instytucji, zasłużeni działacze, zawodnicy i sponsorzy. Wśród nich znalazł się również Kurier Galicyjski.
Ponadto uhonorowany został Paweł Winiarski, który 10 października w 2009 roku zdobył pierwszą bramkę w towarzyskim meczu we Lwowie z Polonią Chmielnicki. Tego dnia odbyła się oficjalna inauguracja klubu, który został zarejestrowany w sierpniu dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i fundacji Semper Fidelis. Klub reaktywowano z inicjatywy polskiej młodzieży ze Lwowa. - Graliśmy ostatkiem sił. Dotrwaliśmy do drugiej połowy i gdy ten drugi gol strzeliłem, to nawet nie miałem siły, by opuścić boisko – wspomniał zwycięstwo sprzed 10 lat Paweł Winiarski
Gali towarzyszył koncert fortepianowy Pawła Kowalskiego, a na zakończenie wystąpił Kabaret Czwarta Rano. Ponadto odbył się też przedpremierowy pokaz filmu Studia Filmowego Lwów poświęcony lwowskiemu klubowi, którego autorem jest Eugeniusz Sało. Odegrany został również hymn Polonii Lwów, który dla uczestników uroczystości wykonali polski pianista i polsko-ukraiński kabaret.
Wojciech Jankowski
dad